TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
ADD Tekirdağ’dan Soma’ya burs desteği
 

ADD Tekirdağ’dan Soma’ya burs desteği

Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şubesi yönetim kurulu 19 mayıs tarihinde toplanırken toplantıdan Soma’da hayatını kaybeden madencilerimizin Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Süleymanpaşa yerleşkesinde eğitim ve öğretim öğrenim görecek çocuklarının yurt (KYK) ve karşılıksız burs ihtiyacının karşılanması kararı çıktı.

20 Mayıs 2014 Salı 15:51
Yazdır

Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ şubesi yönetim kurulu 19.05.2014 tarihli olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan “19 Mayıs “Yas” la geldi” başlığını verdiği konuşmasında şunları söyledi:

“19 Mayıs, yıkılmış,yabancılar tarafından fiilen işgal edilmiş bir ülkenin kurtuluşu için ilk adımın atıldığı gündür.. Dünyada emperyalizme karşı kazanılan ilk bağımsızlık savaşının başlangıcıdır. Ulusun egemenliği için, aydınlık, çağdaş, demokratik bir Türkiye  için yola çıkılan  gündür. ne var ki  geçen 95 yılda; önce  Atatürk devriminin ilkeleri yozlaştırılarak içi boşaltılmış  sonra 12 eylül darbesi ile yerine; Türk-İslam sentezi ideoloji, küreselleşmenin getirdiği neo-liberal insan haklarını yok eden sistem  ekonomi,  etnik-dini ayrıştırma ve terör de siyaseten devreye sokulmuştur. Sonuçları ise bugün bütün çıplaklığı ile ortadadır;

Küresel sermaye ve onun yerli uzantılarının iktidar yaptığı bir siyasi parti, kendisine verilen görevi yerine getirmekte, kendi "özel" gündemi noktasında bazı ayrılıkları olsa da program yürümektedir.

Türkiye, kötü de işlese ulusal bilinçte var olan demokrasi geleneğinden hızla uzaklaşmakta tek kişinin keyfi, faşizan yönetimi altında  bir yandan; her türlü insanlık dışı  rant ve kar odaklı bir çalışma düzeni içinde sendikasızlaştırılmış sömürü  düzeni ile halk fakirleştirilerek sadakaya muhtaç edilip sosyal devlet niteliği bilinçli olarak yok edilmekte,  diğer yandan; laik çağdaş toplum   ve hukuk yapısı iğdiş edilerek karanlığa, ortaçağa ve fiili bir bölünmeye doğru, her türlü insan hakları ihlalleriyle ve hızla yol almaktadır

Böyle bir düzende, kurulan insanlık dışı bir çalışma  ortamında meydana gelen soma katliamı  kimseyi şaşırtmamalıdır. Bu, son 10 yılın bilançosudur. Sorumlusu bellidir iktidardır.

Bu iktidar halkın değil, halkı sömürenlerin yanındadır. Onlarla beraber halkı sömürmektedir. Bu çalışma düzenini son 10 yılda bu iktidar kurmuştur. İnsan haklarını ayaklar altına alan bu iktidardır. İşçiyi sendikasızlaştıran, uluslararası iş güvenliği antlaşmasını  sermayeyi  korumak için imzalamayan, işçisini ölüme bilerek atan bu iktidardır. iş kazalarında Türkiye bu gün Avrupa da birinci, dünyada üçüncü sırada yer alıyorsa bu, iktidarın sermaye odaklı, rant odaklı, emek karşıtı politikaları nedeniyledir. Türkiye bu emek düşmanı politikalardan, küresel sömürü düzeninden çıkmadan ne ulusal bağımsızlığını kazanabilir,  ne de birlik ve beraberliğini yeniden kurabilir. Bu şartlar altında bir 19 Mayıs kutluyor olmamız üzüntü verici. Ama halk geç olsa da  gerçeği görmüştür mücadeleye karar vermiştir artık kararlı bir şekilde  mücadele etmektedir. İktidar ise her türlü hukuk dışı yolla, hukuku dolanarak iktidarını sürdürmektedir. Ama yolun sonuna gelmiştir. Bugün Türkiye'mizde hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru bir hükümet yoktur. Yasal zorlamalar ve hileye açık bir sistemle elde edilen %43 oy hukuksuzluğu  örtmez. "ulusun egemenliğini" kurmak için 95 yıl önce yola çıkan Türk milleti, 95yıl sonra egemenliğini elinden alanlarla mücadele etmek için yeniden yola çıkmıştır ve bu yol bir nehir gibi başarıya, Aydınlığa doğru engellense de engelleri de yıkarak gidecektir ve mücadelemiz, yeniden ulusun egemenliği, yeniden ulusal egemenlik kazanılmadan sonlanmayacaktır.

Yaşasın yeniden "Tam Bağımsız Türkiye, "Yaşasın Ulusun Egemenliği."

Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan’ın konuşmasının ardından yönetim kurulu önemli bir karara imza atarken yapılan açıklamada “2014–2015 eğitim ve öğretim yılında Soma ilçemizde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden arkadaşlarımızdan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Süleymanpaşa yerleşkesinde eğitim ve öğretim öğrenim görecek çocuklarının yurt (KYK) ve karşılıksız burs ihtiyacını karşılayacaktır.” denildi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: add tekirdağ, tekirdağ add, atatürkçü düşünce derneği tekirdağ, tekirdağ atatürkçü düşünce derneği, add tekirdağ soma, soma add tekirdağ
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur