TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
CHP: “Bizim için Soma Somali’den daha değerlidir'
 

CHP: “Bizim için Soma Somali’den daha değerlidir"

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı Soma’da yaşanan maden faciası ile ilgili basın açıklaması yaparken açıklamada sert ifadelere yer verildi.

17 Mayıs 2014 Cumartesi 12:45
Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı Soma’da yaşanan maden faciası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Yazılı olarak yapılan basın açıklamasında öncelikle başsağlığı dileyen CHP Tekirdağ Örgütü, “Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah´tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Madenden yaralı olarak kurtarılan emekçilerin kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. Maden ocağında kurtarılmayı bekleyen emekçilerimizi sağ olarak kurtarma  umutlarımızın seviç gözyaşları ile sonlanmasını diliyoruz.” İfadelerini kullandı.

CHP Tekirdağ Örgütü tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde sürdü:

“Ölüm madencinin kaderidir, ne yapalım diyerek geçiştirmek , 1900 lü yıllardan  örnekler vermek faciayı normalmiş gibi göstermeye çalışmak tüm suçu Allah’a havale etmek kabul edilemez.

Eve ekmek götürmek amaç ve gayreti içinde gün yüzü görmeksizin çalıştıkları madende yaşamını kaybeden emekçilerimizin sorumlusu özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarındaki yanlış ve sömürgeci uygulamalardır.

İnsanların emeğinin ve tüm yaşamının sömürülmesi üzerine olan bu politika doğru politika olamaz.

Ülkemizde özelleştirmeler sonrasında işçi cinayetleri -  iş yeri kazaları  çalışma hayatında bir taşeron terörü  haline gelmiştir. Soma’da tüm ülkeyi yasa boğan   olay göz göre göre cinayettir.

Suçlu  bellidir, sorumlular halen  koltuklarında  rahat rahat oturarak sıkılmadan başsağlığı dileyip kardeşlerimizin kaderidir yapacak bir şey yok, diyebilmektedirler.

’’Bunun yapısında fıtratında bunlar var’’diyenler bu olayın hesabını vermesi gerekenlerdir… Devlet kaderci olamaz, görevi yurttaşlarını sağlıklı –huzurlu –güvenli ve mutlu bir şekilde yaşatmak ve tüm tehlikelerden korumaktır. Sosyal Hukuk Devleti bunu emreder.

İş yeri ve İşçi  güvenliği  konulu Konferanslar yaparak, reklam ve sloganlar  yapmak yeterli değildir. İş yeri ve İşçi için Can güvenliği, basit ve kolay kuralların  ihlaline  göz yumarak emekçinin canını düşük maliyete feda ederek oluşmaz . Bu gün Hukuk Devleti kavramının önemini bir kez daha anlıyoruz.

İş ve İşçi sağlığı ile güvenliğinin  mahalledeki ekmek fırını için olduğu kadar ,kaç kişinin çalıştığı belli olmayan  Holding patronları ve Maden İşletmeleri içinde  geçerli olması gerekir. İktidar tanıdıkları  ve yandaşları Hukuk  kurallarından muaf tutuldukça bu tip kazalar(cinayetler) devam edecektir. Bu acı olaydan kimse siyasi malzeme çıkartmaya çalışmasın, Hükümet  sadece ve sadece üzerine düşen asli görevini yapsın;

Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu  Bakanlığa derhal işletmedeki sigortalı  çalışan sayısını  bildirsin. Çalışma Bakanlığıda kuralsız çalıştırma nedeniyle  madende bulunan işçi sayısını tespit etsin,görevini yapsın.

Enerji Bakanı  kaç kişinin çalıştığının resmi olarak bilinmediği işletmede her türlü önlem alınmıştır savunması ile özel işletmenin avukatlığını yapmasın.

15 yaşındaki çocuğun ölüm haberi gelince mevzuata aykırı bir durum yoktur demesin,görevini yapsın.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız, Manisa Soma Maden İşletmeleri  soru önergesininin hangi gerekçe ile reddedildiğini açıklasın. (CHP  Manisa Milletvekilimizin 23.10.2013 tarihinde verdiği soru önergesi 29.04.2014 tarihinde Meclis gündemine alınmış ve aynı gün AKP Milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.)

İşletme patronunun maliyeti 130$ dan 23$ dolara düşürünce enerji açığımız kapandı mı  bunu söylesin.

Soma’dan tüm yurda yayılan yürekler acısı tabloyu hangi kazanç kapatacak. bunu söylesin.

Tüm emekçilere insan onuruna ve haysiyetine  yakışır çalışma koşulları, ücret  ve iş güvenliği sağlanmalı taşeronlaşmaya son verilmelidir. Hükümet bu ülkenin her yerinde meydana gelen işçi cinayet ve katliamlarının sorumlusudur.

BİZİM İÇİN SOMA SOMALİ DEN DAHA DEĞERLİDİR.

Madenden yaralı olarak kurtulan emekçimizin ambulansa binerken gösterdiği hassasiyeti göstermeli ve devletin şahiyetini daha fazla kirletmemelidir.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: chp tekirdağ, tekirdağ chp basın açıklaması, chp tekirdağ örgütü, chp tekirdağ haberleri, chp tekirdağ soma, tekirdağ siyaset haberleri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur