TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Dünya Çiftçiler Günü Tekirdağ'da kutlandı
 

Dünya Çiftçiler Günü Tekirdağ'da kutlandı

Dünya Çiftiler Günü nedeniyle düzenlenen törende konuşan Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, “Girdi fiyatlarının aşırı artması diğer taraftan sattığımız ürünlerin son üç yıldan beri yerinde sayması, bunun yanında desteklerinde neredeyse hiç artmaması üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır” dedi.

15 Mayıs 2014 Perşembe 11:25
Yazdır

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Tekirdağ Valiliği Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.

Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle kutlamanın çelenk törenine dönüştüğü etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cevdet Soyak, kurum ve kuruluş müdürleri, çiftçi dernek ve birlikleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Soma’da hayatını kaybeden madencilerimiz için de saygı duruşunda bulunulurken çelenklerin anıta sunulmasının ardından Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, açıklamalarda bulundu.

Soma’da hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Toplumları mutlu ve müreffeh bir şekilde yaşatmanın yolu üretmekten geçer. Bizde tarım kesimi olarak bütün eksik ve noksanlıklarımıza rağmen, üzerimize düşen görevi elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz.

Biliyorsunuz bu yıl ülkemizin birçok bölgesi yağışsız bir kış geçirdi, dolayısıyla birçok bölgede üretim eksikleri olacak. Bu yönden Trakya’mız ve ilimiz şanslı ilkbahar yağmurlarının zamanında yağması özellikle kışlık ürünlerin durumu şu an çok iyi. Eğer iklim böyle uygun giderse hububatta çok iyi verim bekliyoruz. Gerçi ayçiçeği ekimleri bu yıl biraz geç kaldı ama bugünlerde ekimler tüm hızıyla devam etmektedir. İnşallah ayçiçeğinde de iklim koşulları uygun gider ve yaz yağmurları da zamanında yağarsa çiftçimiz iyi bir üretim yılı yaşamış olur.

Bizim amacımız üretmek üretirken insanca ve sadece namerde muhtaç olmadan yaşamak. O bize yeler. Ama maalesef problemlerimiz devam ediyor. Girdi fiyatlarının aşırı artması diğer taraftan saltığımız ürünlerin son üç yıldan beri yerinde sayması, bunun yanında desteklerinde neredeyse hiç artmaması üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır.

Hayvancılıkta da problemler hemen hemen aynı. Devletimizin hayvancılığa vermiş olduğu destekler ve diğer yandan okul sütü projesi, süt tozu desteği gibi destekler memnuniyet verici. Ancak sanayici almış olduğu desteklere rağmen süt fiyatları bir istikrara kavuşamamaktadır. Bir taraftan devletin milyonlarca desteğini alan sanayici diğer taraftan fazla para kazanma hırsı ile süt fiyatlarını düşürmeye çalışmakladır. Bunun kabul edilmesi mümkün değil.

Şunu hiç unutmayalım, biz çiftçiler üretemezsek ülke aç kalır diyoruz. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken üretimin önündeki engellerin kalkması, toprağın bereketinin üretime, üretimin zenginliğe dönüşmesi, bu zenginliğinde huzur ortamına katkı sağlaması dileğiyle tekrar tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs dünya çiftçiler gününü kutluyorum.”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı’nın konuşmasının ardından tören sona erdi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: dünya çiftçiler günü tekirdağ, tekirdağ çiftçi, tekirdağ çiftçileri, dünya çiftçiler günü tekirdağ, tekirdağ çiftçileri, çiftçiler tekirdağ
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur