TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Eğitim Sen’den görevden alınan öğretmene destek
 

Eğitim Sen’den görevden alınan öğretmene destek

"Soma'da yaşanan işçi ölümlerini protesto etmek için öğrencileri yönlendirdiği" iddiası ile hakkında soruşturma açılan ve soruşturma süresince açığa alınan Eğitim Sen Kapaklı İlçe Temsilcisi Barış Serin' e destek olmak ve soruşturmaya tepki koymak amacıyla Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi tarafından Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

30 Mayıs 2014 Cuma 11:51
Yazdır

"Soma'da yaşanan işçi ölümlerini protesto etmek için öğrencileri yönlendirdiği" iddiası ile hakkında soruşturma açılan ve soruşturma süresince açığa alınan Eğitim Sen Kapaklı İlçe Temsilcisi Barış Serin' e destek olmak ve soruşturmaya tepki koymak amacıyla Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi tarafından Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

Eğitim Sen Tekirdağ Yürütme Kurulu adına Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı’nın yaptığı basın açıklamasında AK Parti hükümetine ve Milli Eğitim’in açtığı soruşturmaya sert tepki gösterilirken soruşturma açılıp görevden alınan Barış Serin’e destek verildi.

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“İsminde Adalet olan bir partinin yönettiği ama adaletin her geçen gün daha fazla kaybedildiği bir ülkede yaşıyoruz. İleri demokrasi diyenler, ülkeyi yasaklar cumhuriyetine çevirenler; gezi eylemlerinin intikamını üniversite hocalarından, öğrencilerden, öğretmenlerden ve sağlık çalışanları başta olmak üzere emek-demokrasi-özgürlük-eşitlik diyenlerden , ‘bu ülke sahipsiz değil’ diyenlerden çıkarmanın hesaplarını yapmaktadır.

Gün geçmiyor ki yeni bir adaletsizlik haberi almayalım. Geçtiğimiz yıl Gezi Parkı Direnişi’nden bu yana yüreğimizin her gün bir parçası gencecik insanlarımızın ölümüyle parçalandı. Ne Ali İsmail Korkmaz’ı döverek öldürenler cezalandırıldı,ne de Ethem Sarısülük’ü vuranlar.Berkin Elvan’ın katilleri halen bulunmamış,açığa çıkarılmamışken yüreğimiz Soma’dan gelen haberle buz kesti.Sözcüklerimiz bitti,yüzlerce işçi arkadaşımızı kapitalizmin kar hırsına,taşeron sistemin acımasızlığına,hükümetin ve çalışma bakanlığının denetimsizliğine,emekten değil sermayeden yana oluşlarına kurban verdik.Katliamın olduğu andan itibaren bizler Eğitim-Sen ailesi olarak bunun bir kaza ya da kader olmadığını,işçilerin göz göre göre öldürüldüğünü bu yüzden bir katliam olduğunu haykırdık.Üzüntümüz, yasımız, öfkemizle birleşti ve ülkenin her yerinde hem alanlara, hem de greve çıktık. Kazayla ölenin ardından yas tutulur ama cinayetin ardından katilin peşine düşülür diyerek bu katliamın sorumlularının açığa çıkarılması, cezalandırılması talebini ilk günden itibaren yükselttik.

Ancak madencileri şehit ilan edip, katliama kaza ya da kader demek,’git evinde sinirlen’ demek,’eylem yaparsanız, bağırırsanız cennete gidemezler’ demek; halkın öfkesini kesmeyince Soma’da dahil olmak üzere bütün protestolar biber gazıyla, tazyikli suyla bastırılmaya çalışıldı.AKP hükümeti söz dinlemeyip, katliamın sorumlularının açığa çıkartılması talebini yükseltenlerden rahatsız oldu ve eylemleri bastırabilmek için her türlü yöntemi kullandı.

Sorumlulara dair atılmayan bu adımlar, muhalifleri bastırmak söz konusu olunca jet hızıyla atıldı. İşte bugün bizleri buraya toplayan da bu baskıcı uygulamalardan biridir. Sorumluları bulup yargı önüne çıkarmayanlar sosyalist kimliği ile ön plana çıkan öğretmen arkadaşımız Barış Serin’i hedef tahtasına oturtmuştur. Sendikamızın Kapaklı temsilciliğini yapan arkadaşımız , Ülkemizde 3 günlük yas ilan edildiği , Bayrakların yarıya indirildiği , Camilerde hutbelerin verildiği , evlerde duaların okunduğu ve İmam Hatip okullarında  resmi yazılar ile hatimlerin indirildiği günlerde ; okulundan öğrencilerinin kendi iradeleriyle yaptıkları küçük bir etkinlik neden gösterilerek hakkında idari soruşturma açılmış ve açığa alınmıştır.

Arkadaşımız ‘’öğrencileri eyleme yönlendirmekle’’ suçlanmaktadır. Öğrencilerin televizyondan, medyadan, sosyal paylaşım sitelerinden bilgi edinemeyeceği ve eylem yapmaya ‘’akılları yetmeyeceği’’ni düşünen İlçe Milli Eğitim Müdürü bunu bahane ederek , soruşturma başlatmış , ifadesi bile alınmadan "görevden uzaklaştırıldığı" yazısı arkadaşımıza tebliğ ettirilerek, açığa alma işlemi geçirdiğimiz cuma günü ders bitiminde uygulamaya başlatılmıştır.

Görevden uzaklaştırma işleminin ardında da "Soruşturmanın selameti!" gösterilmektedir. Nedir soruşturmanın selameti? Delilleri mi karartacaktır ? Soruşturmanın gidişatını olumsuz etkileyecek bir durumda mıdır?  Bu tamamen Eğitim Sen ve KESK üyelerine ve toplumsal muhalefete baskı, sindirme ve gözdağı verme politikasıdır ve siyasi bir karardır. Sendika olarak bizde bu soruşturmaya karşılık hukuk sürecini başlattık. Barış arkadaşı itibarsızlaştırmaya yönelik olan bu soruşturma karşısında  , sorumlu olan tüm kişi ve yetkililere , maddi manevi tazminat seçeneği de kullanılmak üzere davaların yürütüleceğini buradan ifade ediyoruz.

Kendi içinde pek çok çelişki bulunan, adaletle, hakkaniyetle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu olayla, açıktır ki arkadaşımız baskı altına alınmaya, sindirilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda   ‘’ağaç yaşken eğilir’’ sözü gereği öğrenciler korkutularak, tehdit edilerek böylesi şeylerle uğraşmaları durumunda başlarının derde gireceği mesajları verilmekte, genç beyinlere sorgusuz koşulsuz itaat etmeleri dayatılmaktadır. Her geçen gün kazanılmış hakları parça parça ellerinden alınan eğitim emekçilerine bu olay üzerinden gözdağı verilmekte, sendikamız üyeleri ve temsilcileri sindirilmek istenmektedir.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki, Barış Serin yalnız değildir! Arkasında 124 bin kişilik Eğitim-Sen ailesi vardır. Bizler,hepimiz Soma’da öldürülen maden işçileri için bir günlük iş bırakma eylemi yaptık. Günlerce sokaklara çıktık. Eğer katledilen işçiler için eylem yapmak suçsa, biz hepimiz bu suçu işledik! O zaman hepimizi açığa alın! Onlarca okulda öğrenciler siyah kıyafet giydi, kurdeleler taktı, bedenleriyle okul bahçelerine Soma yazdılar,onlarca slogan ürettiler,sokaklarda en duyarlı olan kesimlerden birini oluşturdular.Madem Soma işçileri için eylem yapmak yasak,o zaman bizimle birlikte tüm öğrencilerimizi de alın! Öldürülen işçiler için eylem yapmak ve bu yüzden açığa alınmak bizim için ancak bir onur meselesi olabilir. Bizler bu yüzden Barış Serin arkadaşımızla onur duyuyoruz.  Tıpkı sokağa çıkan,hesap soran yüzbinlerce emekçiyle onur duyduğumuz gibi. Bu suçu işlediğimizi buradan haykırıyor ve kendimizi ihbar ediyoruz: Biz de bu suçu işledik bizi de açığa alın!

Barış Serin bir an evvel göreve iade edilmeli, bu anlamsız soruşturma sona erdirilmelidir. Asıl soruşturulması gerekenler öğrencileri korkutarak tehdit edenler, yanlarında velileri olmadan ifade alanlar ve tuttukları tutanağı kendi isteklerine göre değiştirerek suç işleyenlerdir. Sendikamız hukuki süreci başlattığı gibi, bu olayın teşhirini ulusal ve yerel basında yapacak, kamuoyuna, işçi katillerine birşey yapılmazken, Eğitim Sen li öğretmenlere nasıl baskı uygulandığını aktaracaktır.

Sendikamız Eğitim-Sen ülkemizde emek ve demokrasi mücadelesi yürütürken defalarca bedel ödemiştir, üyeleri ve yöneticileri baskı,sürgün ve tutuklamalarla karşı karşıya bırakılmıştır. Bilinmelidir ki, hiçbir baskı  işçi katillerinin peşine düşmemizi, hesap sormamızı engelleyemeyecek, aydınlanma yürüyüşümüzü hiçbir kuvvet durduramayacaktır.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: tekirdağ, tekirdağ eğitim sen, eğitimsen tekirdağ, eğitim sen kapaklı, barış serin eğitim sen, eğitim sen tekirdağ barış serin
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur