TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Faik Öztrak: “Tekirdağlı çiftçi şikayetçi!”
 

Faik Öztrak: “Tekirdağlı çiftçi şikayetçi!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak; "Çiftçiyi bir parça rahatlatabilecek tarım sigortasının, devlet kontrolüne geçtikten sonra işleyişinde, çiftçi aleyhine ciddi bir katılaşma olduğu görülmektedir. Özellikle Tekirdağ ve Trakya’dan bu konuda şikâyetler her geçen gün artmaktadır." dedi.

18 Haziran 2014 Çarşamba 07:38
Yazdır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Trakyalı çiftçinin sorunlarını anlattı.

Öztrak; “Konya ovası büyüklüğünde bir tarımsal alan kışın yaşanan kuraklıktan olumsuz etkilenmiştir. Son dönemde de, başta kuraklıktan etkilenmeyen, Tekirdağ ve Trakya bölgesi olmak üzere, ülkenin diğer bölgelerinde yaşanan sel, dolu ve fırtınaların da meyve ve hububat rekoltesini düşüreceği anlaşılmaktadır.” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen toplantıda CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak sözlerine şu şekilde devam etti;

“TEKİRDAĞLI ÇİFTÇİ ŞİKAYETÇİ”

Yine dün Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu’ndan gelen açıklamadan, bu sene Ramazan ayında domates, biber, salatalık, patlıcan, kayısı gibi ürünlerde ciddi sıkıntıların olacağı ve önemli fiyat artışlarının beklendiği anlaşılmaktadır. Bu olumsuzluklar yaşanırken çiftçiyi bir parça rahatlatabilecek tarım sigortasının, devlet kontrolüne geçtikten sonra işleyişinde, çiftçi aleyhine ciddi bir katılaşma olduğu görülmektedir. Özellikle Tekirdağ ve Trakya’dan bu konuda şikâyetler her geçen gün artmaktadır. Ben bu sıkıntılı dönemde devleti çiftçinin yanında olmaya çağırıyorum.

“DEVLET KÜÇÜK ÇİFTÇİYE TOPRAĞINI SAT MADENCİ OL DİYOR”

Yine tarım sektöründe bir başka şikâyet konusu 20 dönümün altındaki tarlalara getirilen satış yasağıdır. Borca batırılan çiftçiye, borcunu ödemek için tarlasını satmak istediğinde, “10 dönüm satarsan izin vermem en az 20 dönüm satacaksın” denmektedir. Devlet küçük çiftçiye, “tarla satarak borcunu kapatacaksan elindeki arazinin tamamını sat, git; çağ dışı ocaklarda madenci ol” demektir. bu düzenleme de topraklar bölünmesin gerekçesine dayandırılmaktadır. Elbette tarımda etkinlik ve ölçek ekonomisi için toplulaştırma önemlidir ancak bu küçük çiftçiyi tasfiye ederek olmaz.

“ÇİFTÇİYE KANUNDA YAZAN DESTEĞİ VERİN”

Topraklar bölünmesin istiyorsanız çiftçiye önce kanunda yazan desteği verin. Çiftçinin kullandığı girdilerin fiyatı katlanacak, malı para etmeyecek, destek vermeyeceksin; sonra da borca batırıp elinde ne var ne yoksa sat git diyeceksin. işte AKP iktidarının adaleti budur.  Bayrağa sahip çıkamıyor, yurtdışındaki vatan toprağına, memuruna sahip çıkamıyor, küçük çiftçiye sahip çıkamıyor bu ne biçim iktidar. İktidar olmak muktedir olmayı gerektirir.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: faik öztrak, faik öztrak tekirdağ, tekirdağlı çiftçi faik öztrak, tekirdağ siyset haberleri, tekirdağ çiftçi haberleri,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur