TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Gezi direnişinin 1. yılında Tekirdağ'dan Gezi'ye destek
 

Gezi direnişinin 1. yılında Tekirdağ'dan Gezi'ye destek

Geçtiğimiz yıl Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesini engellemek isteyen çevrecilere polisin sert müdahaleleri başlayan ve yasaklara, baskılara karşı Türkiye’nin sokaklara döküldüğü gezi direnişinin birinci yılı Tekirdağ Tuğlalı Park’ta yapılan basın açıklaması ile anıldı.

2 Haziran 2014 Pazartesi 11:43
Yazdır

DİSK – KESK – TMMOB - TTB Tekirdağ Şubeler Platformu, Gezi Parkı direnişinin birinci yılı dolayısıyla Tekirdağ Tuğlalı Park’ta yaptığı basın açıklaması ile gezi direnişini andı.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Gülferah Güral ile İşçi Partisi Tekirdağ İl Başkanı Zafer Şen ve vatandaşlarında da destek verdiği eylemde platform adına basın açıklamasını Eğitim Sen Tekirdağ Şube Yürütme Kurulu Örgütlenmeden sorumlu üyesi Bilal Yeniocak yaparken Yeniocak yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA MEYDANLARDAYIZ!”

“İşyerlerinde ve alanlarda eşit, özgür ve demokratik bir ülke mücadelesini yıllardır sürdüren kamu emekçileri olarak bu mücadeleyi tüm Gezi dinamikleriyle büyütme kararlığımızla; Sevgi ve özlemle andığımız gençlerin umutlarına sahip çıkarak acılarımızı ve öfkelerimizi umudumuza katıyor, eşit, özgür ve barış içinde bir Türkiye sevdamızla alanlardayız. Türkiye’nin dört bir yanında meydanlardayız!

“GEZİ DİRENİŞİ ÖZGÜRLÜK VE DEMOKRASİ ALANLARINI DARALTANLARA KARŞI HALKIN YÜKSELEN TEPKİSİNİN İFADESİ OLDU”

Ellerimizden aldıklarınızın, bizlerden çaldıklarınızın hesabını bir kez daha sormak için meydanlardayız! 27 Mayıs 2013’te Gezi Parkı’nda yağmaya, talana karşı başlayan nöbet sürüyor… 31 Mayıs’ta 11 yıldır ülkede hüküm süren AKP’nin zulüm ve baskı düzenine karşı gelişen tepki ve itirazlar Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılan halk direnişine dönüştü.

Sokak sokak, mahalle mahalle tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün bir ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapan, tüm özgürlük ve demokrasi alanlarını daraltanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesi oldu.

Gezi direnişi, AKP’nin sömürü, zorba ve gerici düzeninde sesi ve nefesi zorla kesilen halkın aldığı nefes, haykırdığı sesti. Kadınlara, gençlere ve toplumun tüm ilerici-özgürlükçü değerlerine yönelik yukarıdan aşağı gelişen saldırılara karşı, özgürlüğü hedef alanlara karşı özgür bir ülke ve hayat kurma mücadelesiydi.

Sokaklarda dehşet saçan polis şiddetine ve bu şiddetin emrini verenlere karşı tüm değer ve renklerimizle, yıkılmaz dayanışma duygumuz ve direnme gücümüzle kurulan ve bugün de dimdik ayakta kalan barikattır Gezi. O barikatın ardında AKP faşizmine geçit vermemektir.

“TAM 1 YIL OLDU…”

En ufak itiraza karşı güç kullanmayı alışkanlık haline getiren AKP, polisiyle yaşam alanlarımıza gaz bombaları yağdırıyor, silah kullanıyor, halkın can güvenliği, bizzat kendilerini korumakla görevlendirilenler tarafından tehdit ediliyor.

Demokratik ve meşru talepleri için alanlara çıkan herkes düşman olarak görülüyor, insanların cenazelerini bile istedikleri gibi kaldırmasına izin verilmiyor, Berkin Elvan'ın cenazesine katılan yüzbinler "terörist" olarak niteleniyor.

Okmeydanı'nda bizzat polis şiddetiyle büyütülen olaylar bahane edilerek Aleviler düşman olarak gösterilmeye devam ediliyor. Sokaklarda öldürülmeleri yetmezmiş gibi artık cemevi bahçesinde öldürülüyorlar.

Daha fazla kar için her gün 5-6 işçiye mezar olan azgın sömürü ağı, Soma'da kitlesel katliama ulaşarak bu ülkenin yoksul çocuklarını yerin yüzlerce metre altında ölüme gönderiyor, katillerin yargılanmasını isteyen ölen madencilerin yakınları dahil herkes polisin şiddetine uğruyor. AKP'nin tam desteğini arkasına alan polis hiçbir hukuki kritere bağlı kalmaksızın saldırıyor, dövüyor, gözaltına alıyor ve öldürüyor.

Kendisini son padişah zanneden Başbakan; bir araya geldiğimizde, sesimizi birleştirdiğimizde oluşan gücü ayrıştırıcı nefret söylemleriyle, polis şiddetiyle yıkmak parçalamak istiyor.

“BU DAHA BAŞLANGIÇ!”

Güçlü bir akıntıya kürek çekmenin nafile olduğunu, örgütlü bir halkın önünde hiçbir zorbanın ayakta kalamayacağı gerçeğini unutuyorlar! Tüm ipliği pazara çıkmış bu kirli düzenin kurucuları ve sürdürücüleri, iktidarını ancak zorbalıkla sürdürebileceğini sananlar bu direnişi bastıramayacaklar.

Yaklaşık bir yıldır akıl almaz, vicdana sığmaz polis şiddetine, gözaltılara, tutuklamalara, her türlü baskıya, karalamaya, hukuku askıya alan uygulamalara, yalan ve dolana karşı haklı, meşru ve kararlı mücadelemiz sürüyor. Biliyoruz, birimiz olmadan eksiğiz…

Biliyoruz, mücadelemizde bir adım daha atmazsak Ethem, Ali İsmail, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni, Hasan Ferit, Ahmet, Abdullah, Mehmet İstif, Fadime Ana, Berkin Elvan, Uğur Kurt, Ayhan Yılmaz ve Soma’da Kaybettiğimiz canların yaktığı gibi daha çok canımız yanacak…

Biliyoruz, hak verilmez alınır. Fıtratı katliamlardan beslenenlere karşı onurlu bir yaşam, üretenlerin birliğinden gelen gücüyle, gençliğin coşkusuyla, kadınların isyanıyla, kültüründen ve kimliğinden ötekileştirilenlerin haklı ve kararlı mücadeleleriyle kazanılır.”

Basın açıklaması olaysız bir şekilde sona ererken,  Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Halil Turan Erol ve şube müdürlerinin de Tuğlalı Park’ta açıklamayı yakından takip ettikleri gözlendi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: tekirdağ gezi direnişi, gezi direnişinin birinci yılı tekirdağ, tekirdağda gez direnişi, tekirdağ gezi açıklaması, tekirdağ gezi parkı direnişi, tekirdağ gezi olayları açıklaması
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Tekirdağ GEZİ destekçilerine Kırklareli'nden selamlar, saygılar. "Gezi'den Önce-Gezi'den Sonra Türkiye-Kırklareli" adlı kitabımla 8 Haziran Pazar günü Tekirdağ Kiraz Festivali'nde olacağım. Güzelliklerde buluşmak dileğiyle...
Rafet Seçkin - 2014-06-03 09:12:28
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur