TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
İşte Tekirdağ'ın 'yeni' pazaryeri
 

İşte Tekirdağ'ın "yeni" pazaryeri

Tekirdağ Seyyar Pazarcılar ve Esnaf Odası, Tekirdağ Belediyesi tarafından açıklanan yeni pazaryerine büyük tepki gösterdi.

10 Mart 2013 Pazar 14:08
Yazdır

 

Tekirdağ Seyyar Pazarcılar ve Esnaf Odası, Tekirdağ Belediyesi'nin uzun süredir araştırmalar, toplantı üstüne toplantılar yaptığı yeni pazaryeri projesinde belirlenen alanı açıklamasının ardından basın toplantısı düzenleyerek pazarcı esnafına gösterilen yeri basın ile paylaştı.


Fotoğrafla yeni pazaryerinin kurulacağı alanı gösteren Tekirdağ Seyyar Pazarcılar ve Esnaf Odası Sami Kayın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tekirdağ Belediye Başkanlığı’nca yeni tahsis edilmesi ön görülen pazar yeri alanı odamız ve Tekirdağ esnafı açısından Tekirdağ halkının ve seyyar pazar esnafının ihtiyaçlarına uygun düşmeyen bir yer olarak belirlenmiştir.

Türkiye ekonomisinin en yüksek ciro sahibi ve lokomotifi olan sektörlerinden perakende satış sektörünün seyyar Pazar alanını oluşturan esnafı, kamusal ihtiyaçlara yabancı ve tek taraflı olarak belirlenen bir pazar yeri tercihi ile esnaflık faaliyetlerini sürdürmesi mümkün değildir.

ŞEHİRDIŞINDA PAZARYERİ

Oysa yerel esnafımızın ekonomik kriz koşullarında durumu çok az tahmin edilebilir. İmar planında belirlenen Pazaryeri, şehrimizin tamamen dışındadır.Ulaşım açısından da vatandaşlarımızın ulaşımı zor olan bir noktadadır.Belki 5-6 yıl sonra,Tekirdağ'ın gelişimi düşünüldüğünde bir semt pazarı olarak düşünülebilir.Ancak, GÜNÜMÜZ KOŞULLARINDA,PAZAR YERİNİN BU ALANA TAŞINMASI,ESNAFIMIZI MÜŞKÜL DURUMA SOKACATIR.Pazar alanın bugünkü haline bakıldığında da tespitlerimiz doğruluğu anlaşılacaktır.

Günümüz çağdaş Belediyecilik anlayışında bu tip kararların tek taraflı ve tepeden inme tarzında alınamayacağı aşikardır. Çok katılımlı çok sesli bir süreç gerekmektedir.Zira, bütün toplumun ihtiyaç duyduğu kamusal alan söz konusudur.

Yeni pazar yerinin belirlenmesinde Tekirdağ esnafının da, başta odamız mensupları olmak üzere görüşleri alınmalıdır.

“SİZLERE SORUYORUZ”

Sizlere soruyoruz: Ailelerinizin Pazar yerine gönül rahatlığıyla gitmesini ister misiniz? Pazar yeri sadece alt gelir grubuna mensup yurttaşlarımızın gidebileceği mekanlar tasarlanmaktadır? Yerel yöneticiler bu soruların cevabını halkımız önünde vermelidirler.

“SÖZDE HALKÇI BELEDİYECİLİK”

2009 mahalli seçim kampanyasında sözde halkçı bir Belediyecilik vaadiyle iktidara gelen Tekirdağ Belediyesi ekibi tüm yurttaşlara kolay ulaşılabilen modern ve ferah bir alan vaad etmişlerdir. Bu sözler, siyasilerimizce yeniden hatırlanmalıdır. Çünkü bizler hatırlıyoruz ve hatırlatıyoruz.Seçim beyannamesi ortadadır.

Önerilen Pazar yerinin mevcut haliyle, alt yapısız -uzak olduğu ve aslında Pazarın bitirilmesini hedef koyduğu, çok uluslu tekellere ait büyük marketlere hizmet ettiği, toplumun emekçi kesimlerini yoksullaştıracak bir sürece yol açacağı açıktır.

“SAĞDUYU VE ADALET BEKLİYORUZ”

Tekirdağ Belediyesi hizmet binası olarak eski sandalcı mahallesinde, bugünkü Karayolları şantiye şefliği arazisine göz dikerken aynı birinci sınıf seçkinci anlayışı pazar yeri tercihinde de göstermesini tüm yurttaşlar olarak bekliyoruz.

Bu nedenle önümüzdeki günlerde, katılımcı ve şeffaf bir modelle, pazar yerinin tartışmaya açılmasını bekliyoruz konunun takipçisi olacağız.Tüm yurttaşlarımız ve demokratik kitle örgütlerini bu konunun takipçisi olmaya özenle çağırıyoruz.Sağduyu ve adalet bekliyoruz”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: tekirdağ yeni pazaryeri, tekirdağ, tekirdağ haberleri, tekirdağ pazarı, tekirdağ pazaryeri, yeni tekirdağ pazaryeri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur