TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Kırkpınar dijitale taşınıyor
 

Kırkpınar dijitale taşınıyor

Edirne Belediye Başkanlığı her yıl düzenlenen ve uluslar arası üne sahip oln Kırkpınar Güreşlerini dijital ortama da taşıma kararı aldı.

16 Şubat 2013 Cumartesi 17:22
Yazdır

 

Edirne Belediye Başkanlığınca her yıl düzenlenmekte olan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Festivali”nin 652’ncisi bu yıl 1-7 Temmuz 2013 tarihleri arasında Edirne’de kutlanacağı açıklanırken bu yıl önemli bir değişikliği de gidileceği belirtildi.


Edirne Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü proje ile UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil olan “Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali”ni gelişen bilgi teknolojileri aracılığıyla tüm dünya ülkelerinde tanıtmak, bugüne kadar yapılmış tüm çalışmaları toplayıp derleyerek dijital ortama aktarmak amacıyla bir dizi çalışmalar başlatan Edirne Belediyesi bu proje kapsamında Kırkpınar Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler (afiş, davetiye broşür v.b) araştırılacak ve dijital ortama aktarılacağını belirtti.


Konuyla ilgili bir açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, “Bilgi toplumunun getirdiği yeniliklerden biri de bilgi teknolojilerindeki hızlı değişimdir. Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde ‘UNESCO’NUN Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne giren’ Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni çağımızın bilgi teknolojilerini kullanarak uluslar arası arenada tanıtmak amacı ile 652 yıldır sürdürülmekte olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni dijital ortama aktarılması ile ilgili çalışmalara başlamış bulunmaktayız. Uluslararası standartlarda gerçekleşecek olan bu çalışma ile arşivlerde Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler taranacak ve dijital ortama aktarılacaktır. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yıllara ve boylarına göre neticeleri, Kırkpınar Ağa ve Başpehlivanların özgeçmişleri, arşivlerde yer alan ve ulusal gazetelerdeki Kırkpınar Güreşleri ile ilgili haber bültenleri ile Kırkpınar Güreşleri ile ilgili tüm bilgi ve belgeler dijital ortamda yer almış olacaktır. “ dedi.

Başkan Sedefçi, “Bu çalışma kapsamında Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bugüne kadar yapılmış tüm basılı yayın çalışmaları da (kitap, dergi, broşür vb.) bu çalışma ile elektronik ortamda bir veritabanında toplanacaktır. İlgili yayın evi ve yazarlarından alınacak olan izin ile elektronik ortamdan bu çalışmalara da ulaşabilme imkânı sağlanmış olacaktır. Tarihi Kırkpınar Güreşlerine gönül veren sevgili vatandaşlarımıza destek vermek amacıyla ellerinde bulunan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili tüm basılı bilgi ve belgeleri bizlere ulaştırmalarını arzu ediyoruz’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Anahtar Kelimeler: kırkpınar, kırkpınar haberleri, kırkpınar 2013, kırpınar dijital ortama taşınıyor, edirne, edirne haberleri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur