TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
'Sadece 4 okul mu depreme karşı güçlendirilecek?”
 

"Sadece 4 okul mu depreme karşı güçlendirilecek?”

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, il genelindeki onlarca okuldan sadece dördünün depreme karşı güçlendirilecek olmasına sert tepki gösterdi.

12 Haziran 2014 Perşembe 19:08
Yazdır

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Süleymanpaşa’da bulunan tarihi Süleymanpaşa İlköğretim Okulu’nun, şehir merkezinden 100. Yıl Mahallesi’ne taşınmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ MÜ OLACAK?

TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 1908 yılında inşa edilen okul binasının deprem riski taşıdığı, gerekli sağlamlaştırma çalışmalarının yapılması gerektiği açıklamasını hatırlattı.  Velilerin, Cumhuriyet dönemine kadar Tekirdağ’da inşa edilen tek okul olan tarihi okulun, sağlamlaştırıldıktan sonra, okul olarak değil, Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılacağı endişesini dile getiren Yüceer, Avcı’ya iddiaların doğru olup olmadığını sordu.

AKIBETİ NE OLACAK?

CHP’li Yüceer, önergesinin gerekçesinde “Veliler; okulun, öğrencilerin ve kendilerinin görüşü alınmadan taşınmak istenmesine tepki göstermiş, Tekirdağ Valiliği önünde protesto gösterisi düzenlemiştir. Veliler, haklı olarak öğrenciler için merkezde bulunması sebebiyle en uygun konumda olan okulun taşınmasını istememektedir.  Protesto gösterisinden önce olayın taraflarıyla görüşen velilere, okulun geleceğinin ne olacağı hakkında herhangi bir bilgi vermemiştir” ifadelerini kullandı.

KAYNAK YETERSİZLİĞİ Mİ VAR?

Okulun akıbetinin takipçisi olacaklarını belirten Yüceer, Tekirdağ’da depreme karşı güçlendirilmesi gereken 143 okul varken, sadece 4 okulun güçlendirilecek olmasının bu iddiayı güçlendirdiğini kaydetti. “Kaynak bulunamadığı için okulların güçlendirilmesi yapılamayacağı doğru mudur?” diye soran Yüceer, “Türkiye’yi dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına sokacağını iddia edenler, bir Milli Eğitim Müdürlüğü binası yapamıyorlar, öğrencilerin okuluna göz dikiyorlar, kaynak yetersizliğinden depreme karşı okulları güçlendiremiyorlar. Birinci derece deprem kuşağı olan ülkemizde, hiç aklımıza dahi getirmek istemediğimiz, herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda bunun adı ‘kader mi, fıtrat mı’ olacak”? Bir an önce okullarda gerekli önlemlerin alınmalı, kalıcı çözümler hayata geçirilmelidir.

BAKAN AVCI’YA SORULAR

Yüzbinlerce öğrencinin zamanının büyük bir çoğunluğunu okulda geçirdiğini kaydeden Yüceer, Bakan Avcı’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Okulun sağlamlaştırıldıktan sonra Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılacağı doğru mudur?

-İddia doğruysa bu ihtiyaç nereden doğmuştur? Tekirdağ’da Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılacak başka yer bulunamamış mıdır?

-Okul binasının depremsellik testinin sonuçları nedir? Geçtiğimiz yıl okula sağlam raporu verildiği iddiası doğru mudur?

-Genelde Türkiye’de özelde Tekirdağ’da kaç okul deprem riski taşımaktadır? Kaç okulun gerekli sağlamlaştırılma çalışmaları yapılmıştır?

-Tekirdağ’da depreme karşı güçlendirilmesi gereken 143 okul varken sadece 4’ünün güçlendirilmesinin nedeni nedir?

-Depreme karşı güçlendirilmesi gereken okullarda şimdiye kadar herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmamışsa gerekçesi nedir?

-Kaynak bulunamadığı için okulların güçlendirilmesi yapılamayacağı doğru mudur? Yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun sorumlusu kim olacaktır?”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: tekirdağ deprem, tekirdağ deprem okul, tekirdağ depremi kamu binaları, tekirdağ süleymanpaşa okulu, süleymanpaşa ilkokulu deprem, süleymanpaşa ilköğretim okulu
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur