TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Sağlık Meslek Odaları beklentilerini başkanlara aktardı
 

Sağlık Meslek Odaları beklentilerini başkanlara aktardı

Tekirdağ Eczacılar Odası’nın organizasyonunda “Sağlık Meslek Odaları’nın yerel yönetimlerden beklentileri” konulu panel düzenlenirken panele katılan Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası ve Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanları’nın taleplerine Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan yanıt verdi.

18 Mayıs 2014 Pazar 11:23
Yazdır

“Sağlık Meslek Odaları’nın yerel yönetimlerden beklentileri” konulu panel Tekirdağ Eczacılar Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelin moderatörlüğünü Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz yaparken panele konuşmacı olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Yücel Ayaz ve Tekirdağ Diş Hekimleri Odası Başkanı Tolga Kutal ve dinleyici olarak ise çok sayıda sağlık meslek odası üyesi katıldı.

Sağlık Meslek Odaları’nın yerel yönetimlerden beklentilerinin anlatıldığı panelde Soma’daki maden faciası unutulmazken her konuşmacı Soma da hayatını kaybedenler ve yakınları için başsağlığı diledi.

ERSÖZ: “12 BELEDİYEMİZ SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK İYİ İŞLER YAPMALI”

Panelin açılış konuşmasını Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz yaparken Ersöz açılış konuşmasında Tekirdağ’ın Büyükşehir olması ile birlikte 12 belediyenin oluştuğunu ve bu 12 belediyenin çok iyi şeyler yapması gerektiğini sağlık meslek odaları olarak her zaman işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

KUTAL: “BELEDİYELERİN SAĞLIK PERSONELLERİ OLMALI”

Ersöz’ün ardından konuşan Tekirdağ Diş Hekimleri Odası Başkanı Tolga Kutal ise belediyelerin sağlık personelleri olması konusunu gündeme getirirken belediyeler ile ortaklaşa iyi işler yapılabileceğinin altını çizdi.

AYAZ: “EKSİKLİKLERİ BELEDİYELER İLE ORTAK ÇALIŞMALARIMIZLA KAPATABİLİRİZ”

Bir diğer konuşmacı Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Yücel Ayaz, tek tek tabipler olarak yaşadıkları sorunları ve belediyelerden beklentilerini açıklarken, “Özellikle yerel yönetimler sağlık konusunda devletin gideremediği eksiklikleri yerine getirirse önemli bir destek olur. Vergi vermede ilk 10’da yer alan Tekirdağ’ın hizmet alımında sonlarda olması bu şehir için bir utanç. Ancak bu eksikliği belediyeler ile ortak çalışmalar ile kapatabiliriz. Ayrıca belediyelerimizin Tekirdağ ve ilçelerinde açılacak özel hastanelere de destek olması önemli. Bir diğer konu tıbbi atıkların ücretsiz olması. Şuanda da maalesef tıbbı atıklar ücretli olarak toplanıyor ve bu da tıbbi atıkların kaçak bir şekilde gömülmesi sorununu ortaya çıkarıyor. Bu sorunun önüne geçebilecek için ücretsiz toplama yapılması gerekli. İş güvenliği ve duyarlılığın arttırılması adına da tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak Akademik Odalar Birliği’ni yerel yönetimlerimizin katkıları ile kurmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

ERSÖZ: “TEKİRDAĞ’A MÜZE ECZANE YAPILMALI”

Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz de Tekirdağ için manevi değeri çok büyük olan bir konuyu dile getirirken “Mustafa Kemal Atatürk Tekirdağ’a 3 kez gelmiştir. Bu ziyaretlerinin en önemlisi 1928 yılında yaptığı ziyarettir. Hepimizin hafızalarına kazınan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir tahta önünde harf devrimini anlattığı fotoğraf Tekirdağ’da bir eczane önünde çekilmiştir. Biz eczacılar odası olarak Tekirdağ’a yakışır bir müze eczane istiyoruz. Bu müze eczane hem Tekirdağ’ın değerini hem de ziyaretçi sayısını arttıracaktır.” dedi.

BAYSAN: “ECZACILARIMIZ TAHSİLATÇI KONUMUNA GETİRDİLER”

Oda başkanlarının konuşmalarının ardından yerel yönetimler adına ilk olarak Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan konuştu. “Eczacılarımızı tahsilatçı konumuna getirdiler. Eczane halkın en yakın sağlık danışmanıdır. Eskiden doktora gitmeden eczacımıza gider sorardık rahatsızlığımızı. Ancak yanlış yürütülen politikalar eczanelerimizi tahsilat merkezine dönüştürdü.” diyerek sözlerine başlayan Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“250 BİN NÜFUSLU YERE HASTANE YAPMAYACAKSIN DA NEREYE YAPACAKSIN?”

“Belediyelere artık hastane yapmak, sağlık merkezi açmak ve bunun gibi birçok yetki verildi devlet tarafından. Devlet yetkiyi verdi ancak ortada bunları yapmak için para yok. Sağlıklı birey ve toplum için birşeyler üretmeliyiz. Özel hastaneler bizler için önemli ve Çorlu belediyesi olarak destek veriyoruz. Çorlu, Çerkezköy sanayi şehri. Buralarda hastane çok önemli. Devletimiz yıllar önce temelini attığı Çorlu Devlet Hastanesi’nin nihayet bitirdi. Çorlu’ya hastane yaptık diye övünüyorlar. Yahu Çorlu’ya hastane yapmayacaksın da nereye yapacaksın. 250 bin nüfustan bahsediyoruz. En yüksek vergi veren 10. İliz. Ancak geri hizmet alımında yokuz. Meslek konusunda da yapılan büyük yanlışlar var. Her yerde ihtiyaç var mı diye araştırılmadan tıp fakülteleri, eczacılık fakülteleri açıldı. Şuan her yerde mezun arkadaşlarımız var işsiz dolaşıyor. Bu durum da mesleğimizin var olan saygınlığını da yok etti.”

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan’ın ardından ise son olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuştu.

EŞKİNAT: “DEVLET SAĞLIKTAN TASARRUF ETMEK İSTİYOR ANCAK SAĞLIĞIN TASARRUFU OLMAZ”

Belediyelerin hekim bulmada sıkıntı çektiğini söyleyerek sözlerine başlayan Başkan Eşkinat, ilk icraatlarının sağlık yönünde olduğuna vurgu yaparken, “Belediye olarak ilk hizmetlerimizden biri 3 adet engelli ulaşım aracı almamız oldu. Tekirdağ sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir yer. Bu noktada çalışmalar yapacağız. Ancak devletimiz bizden önce çalışma yapmış. Diş Hastanesi açılmaya hazır hale gelmiş. Bakan emir vermiş haziran ayında açalım diye. Herşey yapılmış ancak altyapı ve kanalizasyon yapılmamış. İlk yapılması gereken şeyi atlamışlar. Toprak üstüne binayı konduruvermişler. Şuanda da bizden oraya su ve kanalizasyon hattı istiyorlar. Devlet sağlıktan tasarruf etmek istiyor. Ancak yanlış bilinen bir şey var. Sağlığın tasarrufu olmaz. Türkiye’de sağlık sektörü iyi gitmiyor. Bu bütçeyle de iyi gitmeyecek. Ülkemizde sağlığa ayrılan bütçenin biran önce arttırılması, bu konunun tekrar gözden geçirilmesi gerek” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçilirken katılımcılara plaket sunulmasıyla etkinlik sona erdi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: tekirdağ tabip odası, tekirdağ eczacılar odası, tekirdağ diş hekimleri odası, tekirdağ sağlıkçılar yerel yönetimler, tekirdağ sağlıkçıları, tekirdağ sağlık yönetim
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur