TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
“Şarköy ve çevresi acilen afet bölgesi ilan edilmeli”
 

“Şarköy ve çevresi acilen afet bölgesi ilan edilmeli”

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Şarköy’de geçtiğimiz günlerde yağmur ve dolu nedeniyle mağdur olan kiraz üreticilerinin desteklenmesini istedi. Yazılı basın açıklaması yapan Yüceer, zor şartlar altında üretmeye çalışan çiftçinin mağdur olduğun belirterek, “Zarar bir an önce karşılanmalı, Şarköy ve çevresi acilen tabi afet bölgesi ilan edilmeli” dedi.

11 Haziran 2014 Çarşamba 15:43
Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Şarköy’de geçtiğimiz günlerde yağmur ve dolu nedeniyle mağdur olan kiraz üreticilerinin desteklenmesi hakkında basın açıklamasında bulundu.

Yüceer, “Zor şartlar altında üretmeye çalışan çiftçinin mağdur olduğun belirterek, “Zarar bir an önce karşılanmalı, Şarköy ve çevresi acilen tabi afet bölgesi ilan edilmeli” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer yazılı açıklamasına şu şekilde devam etti:

“KÖTÜ HAVA ŞARTLARI HASAT ZAMANI OLAN KİRAZA ÇOK BÜYÜK HASAR VERMİŞTİR”

Adına yarım asırdır festival düzenlenen, uluslararası üne sahip Tekirdağ kirazı, kentin en önemli simgelerinden biridir. İlimiz kiraz yetiştirmek için konumu ve iklim şartları dolayısıyla önemli bir potansiyele sahiptir.

Tekirdağ’ın ekonomisine de büyük katkı sağlayan kiraz yetiştiriciliğinde en önemli ilçemiz konumunda bulunan Şarköy’de geçtiğimiz günlerde şiddetli yağışların etkili olması nedeniyle daldaki kiraz büyük zarar görmüştür.

Özellikle Şarköy, Kirazlı, Çınarlı, Yayaköy ve merkezin bazı bölgeleri olmak üzere yağan yağmur ve doluyla birlikte, meyvelerin bir kısmı yere dökülmüş, dalda kalan kirazda şişme ve zedelenme meydana gelmiş, ürün büyük ölçüde ticari niteliğini yitirmiştir. Kötü hava şartları hasat zamanı olan kiraza çok büyük hasar vermiş, bazı üreticiler bahçelerinin yarısına yakınını kaybetmiştir.

“ÇİFTÇİMİZ YOKSULLUĞA İTİLMİŞTİR”

Kiraz ağaçlarının bulunduğu bahçeleri ziyaret eden Şarköy İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, üreticilerle görüşüp hasarın boyutunu belirlemek için rapor hazırlamıştır.

Dalda kalan kiraz işçilerin yevmiye masrafını bile karşılamamaktadır. Bu durum zor şartlar altında üretmeye çalışan Şarköylü çiftçimizi mağdur etmiştir.

Son 12 yılda mazot, gübre, ilaç, tohumluk, makine gibi tarım girdilerinin fiyatlarında yaşanan büyük artış, üreticiyi mağdur etmiştir. Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, tohumunu, ilacını kullanan çiftçimiz yoksulluğa itilmiştir.

Borç batağına saplanan çiftçimiz desteklenmek yerine sürekli vergilendirilmekte, haciz-icra kıskacına alınmaktadır. Tarımda kullandığı girdilerin- mazot, gübre, ilaçlama, su, elektrik- bedelini karşılayamayan çiftçilerimiz, aldıkları kredileri geri ödeyememektedir.

“ÇİFTÇİ, DEVLET TARAFINDAN DESTEKLENMELİ, DEVLET GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMALI, YÜKSEK GİRDİLER ALTINDA EZDİRİLMEMELİDİR”

Hasat zamanı ürün, çiftçinin maliyetini bile karşılamamakta, çiftçimizin gelecek yılki ürünü de ipotek altına alınmaktadır.

Bu nedenle çiftçi, devlet tarafından desteklenmeli, devlet gerekli önlemleri almalı, yüksek girdiler altında ezdirilmemelidir.

Şarköy ve çevresi yaşadığı afetten dolayı “acilen” tabi afet bölgesi olarak ilan edilmelidir.

Kiraz üreticilerinin, hasarı karşılanmalı, devlet bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları faizsiz ertelenmeli ve üreticilere tarımsal girdi maliyetlerini karşılamaları için faizsiz veya düşük faizli kredi tahsis edilmelidir.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: candan yüceer, candan yüceer şarköy, tekirdağ kiraz, şarköy kiraz, tekirdağ zarar gören kirazlar, şarköy afet
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur