TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
“Soma'da olanlar kaza değil cinayettir'
 

“Soma'da olanlar kaza değil cinayettir"

Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Gençlik Kolları düzenlediği basın toplantısında “Soma'da meydana gelen cinayet, Türkiye işçi sınıfı tarihine eklenecek yeni bir felaket olarak yerini almıştır.” başlığı ile basın açıklaması yaptı.

23 Mayıs 2014 Cuma 10:57
Yazdır

Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Gençlik Kolları düzenlediği basın toplantısında “Soma'da meydana gelen cinayet, Türkiye işçi sınıfı tarihine eklenecek yeni bir felaket olarak yerini almıştır.” başlığı ile basın açıklaması yaptı.

CHP Tekirdağ İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında CHP Süleymanpaşa Gençlik Örgütü Başkanı Emre Can Harbi, Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Koşar, Eylem ve Etkinlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Özgün Tekkeşoğlu ve İlçe Gençlik Kolları Üyesi Dilara Otman basının karşısına çıkarken Tekkeşoğlu’nun yaptığı açıklamada şunlar söylendi:

“BU SİSTEMDE İŞÇİNİN HERHANGİ BİR DEĞERİ YOKTUR”

“Soma'da meydana gelen cinayet Türkiye işçi sınıfı tarihine eklenecek yeni bir felaket olarak yerini almıştır. Her defasında kaderci bir anlayışla geçiştirilmeye çalışılan bu cinayetlerin önlemleri alınmamakta ve toplum iktidarlar tarafından aldatılmaktadır. Sorun iktidar değil sistem sorunudur. Bu sistemde işçiler metalaştırılmakta ve yaratılan her artı değer belki de patronların İstanbul'daki inşaatlarına bir kat olarak geri dönmektedir. Bu sistemde işçinin herhangi bir değeri yoktur. Patron için daha çok kar etmenin yolu her daim maliyetleri kısmaktır. Maliyetlerin kısılmasının en kolay yolu ise bunu işçilerin ücretlerine yansıtmaktır. Bu cinayetin kader olmadığı gibi maliyetlerin işçi ücretlerine bu denli yansıtılması da kader olmamalıdır. Maliyetleri kısmak için işçinin ekmeğine dahi göz koyarı patronun iş güvenliğini önemseyecek olması hiç de inandırıcı değildir. İşte meseleyi buraya indirgediğimizde günlerdir ana akını medyadaki tartışmaların esasen sahte tartışmalar olduğunu da çok iyi biliyoruz. TV kanalların patronlarının Soma Maden İşletmesinin patronu türevi patronlarla aynı mantıkla bu kanalları yönettiğinin bilincinde olmamız gerekmektedir. İşte tam da bu noktada tartışılması gerekenin hu bozuk düzenin kendisinin okluğunu kavranmalı ve meselenin bu sistemin yeniden revize edilmesi olduğunu görmeliyiz.

“MADENLER ORTAK KAMUSAL ALANLARDIR ÖZEL ŞİRKETLER TARAFINDAN İŞLETİLMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Halkın evlatlarını tokatlayan bir Başbakan, tekme atan bir müşavirin esasen meşruiyetinin kaldığını düşünmemekteyiz. Yine daha önce bu halkın emekçilerine "iyi öldüler" diyebilme cesaretini gösterebilen bir kabine üyesinin olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız. Tüm bunlara karşılık bizlerse haklılığımızı tarihimizden almaktayız. Geçmiş yıllarda Genel Başkanlarımızın maden ocaklarına yaptıkları ziyaretler aslında bizlerin bu noktada hangi cephede yer almaya gayret gösterdiğinin bir fotoğrafıdır. Bu çaba bizler için önemlidir. Sınırsız ve biçimsiz bir özelleştirme politikalarına karşı olduğumuzsa ortadadır. Bundan sonraki süreçte Maden İşletmeleri acilen devletin denetleyebileceği bir mekanizmayla yeniden düzenlenmelidir. Madenler ortak kamusal alanlardır. Bu sebeple bu alanların özel şirketler tarafından işletilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bireysel zenginleşmeyi değil toplumsal zenginleşmeyi sağlayan ve üreten bir yapıyla bu katliamların önüne geçilmelidir.

Yılbaşını Soma'da maden emekçileriyle geçiren bir Genel Başkanın Gençlik Örgütleri olarak emekçilerin haklarını her daim savunmaya devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: chp soma, chp sğleymanpaşa gençlik, chp süleymanpaşa, chp süleymanpaşa gençlik örgütü, chp tekirdağ, chp süleymanpaşa gençlik örgütü
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur