TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
“Soma’da yaşanan doğal afet/kaza değil; katliamdır!”
 

“Soma’da yaşanan doğal afet/kaza değil; katliamdır!”

DİSK-KESK-TMMOB-TTB Tekirdağ Şubeler Platformu Tekirdağ Tuğlalı Park’ta Soma ‘da yaşanan facia ile ilgili basın açıklaması yaparken basın açıklamasında “Soma’da yaşanan bir doğal afet değildir! Kaza dedikleri, kader dedikleri göz göre göre gelen bir katliamdır, cinayettir!” ifadeleri kullanıldı.

15 Mayıs 2014 Perşembe 16:52
Yazdır

DİSK-KESK-TMMOB-TTB Tekirdağ Şubeler Platformu; Soma’da yaşanan ve yüzlerce madencimizin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Palabıyık, CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Murat Uysal, STK temsilcileri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği eylemde basın açıklaması yapılırken şunlar ifade edildi:

“Bizler katliamın faillerini biliyoruz.  Dünya insana yatırım yaparken, AKP iktidarı ölüme yatırım yapıyor!” Bu katliamın faili özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenlerdir.

Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerinin yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme ve taşeronlaştırma sonucu TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azalmasıdır.

Katliamın faili, kuralsız çalıştırma nedeniyle madende çalışan işçi sayısını bile tespit edemeyenleridir. Katliamın faili, çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak “işletmede her türlü önlem alınmıştı” diye açıklama yapan zihniyettir. Katliamın faili 15 yaşında çocuğun ölüm haberinin geldiği madenle ilgili “mevzuata aykırı durum” olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı’dır.

Katliamın faili, yapılan uyarılara rağmen Soma’da bu tür iş kazalarından kurtarılan işçilerin tedavisine dönük devlet tarafından yapılmış özel bir sağlık birimi kurmayanlar, hastanelerde yanık ünitesi açmayı “maliyet” olarak görenlerdir. Katliamın faili, iş sağlığı ve güvenliği yasasıyla bu alanı da özelleştiren, tüm uyarılarımıza rağmen bu alandaki denetim yetkisini bağımsız emek ve meslek örgütlerine vermeyi reddeden hükümettir.

Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası, “güzel öldüler”, “Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır” diyerek yeni katliamları meşrulaştıran AKP hükümetidir. Katliamın faili, Soma’daki madenlerdeki iş cinayetlerinin araştırılması ile ilgili önergeyi 6 ay boyunca gündeme almayanlardır. Geçtiğimiz sene 9 iş cinayetinin yaşandığı Soma madenleriyle ilgili önergeyi 2 hafta önce reddeden AKP’li vekillerdir. Türkiye`de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.  29 Nisan`da üç muhalefet partisi Soma`daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012`de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası`nın kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma`da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Katliamın faili, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara indirdiklerini övünerek anlatan işverendir. 130-140 dolardan 28 dolara indirilmiş maliyetin tamamı iş güvenliğine ilişkindir ve kömürün maliyeti işçi canıyla düşürülmüştür. Taşeron çalıştırmayı yasaklamayan, madenleri yeniden kamulaştırmayan, iş güvenliği yasasını çöpe atıp tüm denetim yetkisini emek ve meslek örgütlerine vermeyenler, yeni katliamlar için yola devam ettiklerini ilan etmiş olacaktır.

Oysa her zaman söylediğimiz gibi işçi cinayetleri gerçekten önlemek isteniyorsa yapılacak olanlar açıktır. Başta sendikal nedenlerle işten çıkarmalar, esnek, kuralsız, güvencesiz koşullarda çalıştırma yasaklanmalıdır. Sermayenin, taşeronların çıkarlarını değil işçinin sağlığını ve güvenliğini temel alan yasal düzenlemeler yapılmalı, çalışan sayısına bakılmaksızın bütün çalışanların bu düzenlemelerden faydalanması sağlanmalıdır. Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve ücret verilmesi sağlanmalı, iş cinayetlerinin en başta gelen sebebi olan taşeron çalıştırma sistemine son verilmelidir. AKP iktidarı bu asgari koşullar yerine getirilmediği sürece yaşanan iş cinayetlerindeki sorumluluğundan kurtulamayacaktır.

Bizler DİSK-KESK-TMMOB-TTB Tekirdağ Şubeler Platformu üyeleri olarak, işçi katillerini affetmemek, unutmamak ve hesap sormak için mücadelemizi yükselteceğiz.”

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: soma tekirdağ, tekirdağ soma eylemi, soma tekirdağ açıklama, soma kesk tekirdağ, soma tuğlalı park, soma basın açıklaması
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur