TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Tekirdağ ismi için 5 günde 7 bin imza atıldı
 

Tekirdağ ismi için 5 günde 7 bin imza atıldı

Tekirdağ’ın Büyükşehir olması ile tüm dünya tarafından, 87 yıldır "Tekirdağ" olarak bilinen Merkez ilçenin adı kimseye sorulmadan Süleymanpaşa’ya dönüştürüldü. Tekirdağ'ın adını geri isteyen vatandaşlar duruma sessiz kalmayarak, 5 günde 7 bin imza toplayarak düzenlenen kampanyaya destek verdi.

26 Mayıs 2014 Pazartesi 09:35
Yazdır

Tekirdağlı Gazeteci Nijat Ayvaz'ın, birkaç arkadaşıyla Tekirdağ Demokrasi Platformu adına Tekirdağ Tuğlalı Park’ta oluşturduğu imza kampanyası ses getirdi. Kampanyaya; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Eski Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, STK temsilcileri, gazeteciler, Tekirdağ’ın tanınmış bir çok ismi ve vatandaşlar destek verdi.

14-21 Mayıs tarihleri arasında açık kalan standda başlatılan kampanyanın, sosyal medya ve internet üzerinden yürütüldüğünü ve 50'nci Tekirdağ Kiraz Festivalinde devam edeceğini belirten kampanya öncüsü Ayvaz, “5 günde 7 bin imza toplandı. Hedefimiz 20 bin imzaya ulaşmak.  5-8 Haziran 2014 tarihleri arasında yapılacak Kiraz Festivalinde de yine stand açılarak kampanya sürdürülecek.” dedi.

“Tekirdagisminigeriistiyor” isimli bir facebook sayfası, dijital imza kampanyası ve dijital anket ile de Tekirdağ isiminin geri gelmesi için çabalar sürerken buralara da ilgi her geçen gün artıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazeteci Nijat Ayvaz, hedeflerinin 20 bin imza olduğunu belirtti.

Kampayaya gösterilen ilgiden ve katılımdan memnuniyet duyduğunu ifade eden Ayvaz, "Bu imza kampanyası fikri, uzun zamandır yazdığımız ve Süleymanpaşa’nın bu kentte yaşayan bizlere dayatılmış bir isim olduğu gerçeğini, bir kez daha gündeme getirmek için yapılmaktadır. Bir kentte yaşayanların kentlerinin adı değiştirirken söz hakları vardır. Bu o halkın katılımcı demokrasi adına en doğal hakkıdır. Çağdaş demokrasi ile yönetilen ülkeler de bırakın bir kentin adını değiştirmeyi bir kentteki sokağın adını dahi değiştirirken orada yaşayanlara sorulması zorunluluğu vardır. Tekirdağ hepimizin ve bize dayatılan Süleymanpaşa adıyla değil, bir referandumla Tekirdağlılar yaşadığı kentin adını seçme hakkını istiyoruz." diye konuşarak kampanyanın önemini vurguladı.

Açıklamalarına devam eden  Ayvaz; "Tekirdağlılar 1927 yılından beri yani, 87 yıldır Tekirdağ adıyla yaşadıkları kentte 1 Nisan 2014 itibari ile Süleymanpaşalı diye yaşamaya başladılar. Bir çok kişi bu değişimi Facebook sosyal paylaşım sitesinden fark etti. Tepkiler çığ gibi büyürken, kamu adına bizlerde çok zaman bu rahatsızlığı dile getirdik. Fakat yetkililerce çok fazla dikkate alınmamış olacak ki, Tekirdağlıların yaşadıkları kentin isminin değiştirilirken 180 bin kişiye sorulmamasına bir kırgınlıkları olduğu gerçeği de fark edilemedi. Ayrıca Süleymanpaşa isminin kentimize verilirken sürekli öne sürülen Rumeli fatihi Süleyman Paşa’ya iade-i itibar yapıldığını ve kendisine Tarihteki hak ettiği değer verilmiş oldu diyen bazı kişilere sormak lazım, Süleyman Paşa’nın böyle bir iade-i itibara ihtiyacı mı vardı? Asıl kent merkezin de 180 bin kişinin yaşadığı Tekirdağlı yaşadıkları şehrin adı değiştirilirken kendilerine sorulmayışı nedeniyle iade-i itibar beklemektedir.” İfadelerini kullandı.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: süleymanpaşa imza kampanyası, tekirdağ imza kampanyası, tekirdağ süleymanpaşa, nijat ayvaz imza kampanyası, tekirdağ süleymanpaşa isim değişmesi,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur