TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş başvurusu hazır
 

Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş başvurusu hazır

Bir süredir kuruluş çalışmaları süren Tekirdağ Sanayi Odası'ndan beklenen açıklama geldi.

14 Şubat 2013 Perşembe 01:29
Yazdır


Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti Başkanı Ömer Sarıoğlu, sürecin sonuna geldiklerini belirterek, “Tekirdağ genelinde ticaret siciline kayıtlı 1371 sanayi kuruluşu var. Biz bugün itibarıyla 715 sanayi kuruluşundan imza toplamış bulunuyoruz. Haftaya Tekirdağ Valimiz Ali Yerlikaya ile birlikte Ankara’ya gideceğiz. TSO’nun kuruluş prosedürünü işleteceğiz” dedi

Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti, Çorlu Divan Otel’de gerçekleştirdiği üçüncü toplantının ardından TSO’nun kuruluş başvurusunu yapma kararı aldı. Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti Başkanı Ömer Sarıoğlu, sürecin sonuna geldiklerini belirterek, “Tekirdağ genelinde ticaret siciline kayıtlı 1371 sanayi kuruluşu var. Tekirdağ Sanayi Odası kurmak için toplam sanayi kuruluşlarının yarısından bir fazlasının imzası gerekiyor. Biz bugün itibarıyla 715 sanayi kuruluşundan imza toplamış bulunuyoruz. Bu toplantının ardından gerekli kuruluş prosedürünü işleteceğiz” dedi.

Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyeti Başkanı Sarıoğlu şunları söyledi:

“İlimizde 11 OSB ile Çorlu Serbest Bölgesi var. Bu işe büyük bir şevk ve heyecanla başladık. Çalışmalarımızı kısa sürede sonuç alacak seviyeye getirdik. Amacımız Tekirdağ genelinde dağınık sanayi kuruluşlarını tek çatı altında toplamaktır. Sorunlara bu tek çatı altında çözüm aramaktır. Biliyorsunuz Ergene Havzası Projesi’yle problemlere çözüm arıyoruz. Bu problemlere tüm sanayi kuruluşları olarak ortak çözüm bulmak istiyoruz. Heyecanımız büyük. Bu heyecanı yitirmeden Türkiye’nin 13’üncü Sanayi Odası’nı, Tekirdağ Sanayi Odası’nın kuruluş başvurusunu yapmak istiyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gerekli başvuruları yapacağız. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gerekli istişareleri yapacağız. Tekirdağ Valimiz Ali Yerlikaya’nın öncülüğünde tüm TSO Kurucu Müteşebbis Heyet üyelerimizin katılımıyla Ankara’ya gidip başvurumuzu bir hafta içinde yapacağız. Bu kadar sanayi tesisinin bulunduğu Tekirdağ’da Sanayi Odası’nın olmaması büyük bir eksiklikti. 4 Şubat 2013’te Manisa OSB’de düzenlenen etkinlikte konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘Yoğun sanayi kümelenmelerinin olduğu illerde mutlaka sanayi odası kurulmalıdır’ diyerek hem bizim çalışmalarımıza hem de Manisa’daki sanayici arkadaşlarımın Sanayi Odası kurma çalışmalarına açık desteklerini ilan etmiştir. Hükümetin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı  ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun olumlu yaklaşımlarıyla  kısa sürede sonuç alacağımızı umuyorum. Bu işe bitti gözüyle bakıyoruz.”

TEMSİLCİLİKLER AÇACAĞIZ

Sarıoğlu,  “Tekirdağ Sanayi Odası kurulunca ilimizde faaliyet gösteren 5 Ticaret ve Sanayi Odası ‘Ticaret Odası’ olarak faaliyetlerine devam edecek olup, sorunları, beklentileri, riskleri daha farklı olan, sayıca çok elaman çalıştıran sanayici sıfatına haiz tüm işletmeler, Tekirdağ Sanayi Odası çatısı altında toplanacak. Sanayiciler, daha önce Ticaret ve Sanayi Odası’nda almış oldukları tüm hizmetleri Sanayi Odası’ndan alabileceklerdir. Tekirdağ Sanayi Odası, sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgelerde temsilcilikler açarak ilimiz sanayicilerine yerinde ve zamanında hizmet vermeyi hedeflemektedir” dedi.

VALİ YERLİKAYA: SÖZ KESTİK

Sarıoğlu’nun ardından sözalan Tekirdağ Valisi Ali Yeriikaya, Tekirdağ’ın Türkiye sanayiindeki önemine vurgu  yaparak şunları söyledi :

“Biliyorsunuz 6 Aralık 2012’de Tekirdağ Büyükşehir oldu. İlimiz pozitif göç alan iller arasında ilk sıradadır. Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu içinde Tekirdağ’da 52 sanayi kuruluşu var. İlimiz toplam ihracatı 10.8 milyar dolar civarındadır. Vergi tahsilatında Türkiye dokuzuncusuyuz. Sicile kayıtta Türkiye onuncusuyuz. 1.371 sanayi kuruluşunun sanayi siciline kayıtlı olduğu ilimiz, maalesef payına düşen vergi gelirini, bu şirketlerin merkezi İstanbul’da olduğu için yeterince alamamaktadır. Tabii ki ticaret hürriyeti vardır. İsteyen istediği yerde vergisini öder.

Bugünkü Tekirdağ Sanayi Odası Kurucu Müteşebbis Heyet toplantısında söz kestik. Kısa bir sürede TSO Müteşebbis Heyeti, il milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızla birlikte TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı ziyaret edeceğiz. Kuruluş sürecini hızlandırıp tamamlayacağız. TSO’nun açılışında doğum günü hep birlikte kutlayacağız. TSO’nun merkezi Tekirdağ’da olacak ve tarihi ahşap konaklardan birini, restore etmek koşulu ile TSO’nun yönetim binası yapacağız. Bu konaklardan birisini Baroya vermiştik, ikincisini de TSO’ya vereceğiz. TSO’nun kuruluşunun arkasından, Sanayi ve Ticaret odaları yollarına Ticaret Odası olarak devam edecektir, bunların yönetici ve üyelerine de anlayışları nedeniyle teşekkür ediyorum.”

Tekirdağ Sanayi Odasının kuruluş çalışmalarını yürütmek üzere 12 Aralık 2012 tarihinde, Çerkezköy OSB öncülüğünde, Çorlu Deri OSB, Velimeşe Islah OSB, Ergene1 Islah OSB, Ergene2 Islah OSB, Veliköy Islah OSB, Türkgücü Islah OSB, Muratlı Islah OSB ve Karaağaç Islah OSB’lerin yönetim kurullarından temsilci sanayiciler ve Marmara Ereğlisi, Malkara, Hayrabolu, Saray ve Tekirdağ Merkezden temsilci sanayicilerin yer aldığı bir Müteşebbis Heyet oluşturulmuştur.

Anahtar Kelimeler: tekirdağ sanayi odası, TSO, tekirdağ, tekirdağ haberleri, tekirdağ sanayi odası kuruluş listesi, tekirdağ sanayi odası haberleri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur