TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Tekirdağ’da sendikalar Soma için birleşip eylem yaptı
 

Tekirdağ’da sendikalar Soma için birleşip eylem yaptı

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB ve Eğitim İş Tekirdağ Şubeleri Tekira AVM önünde Soma’da yaşanan felaketi protesto edip eylem yaptı.

16 Mayıs 2014 Cuma 15:23
Yazdır

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB ve Eğitim İş Tekirdağ Şubeleri, Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için birlik olup basıp açıklaması yaptı.

Tekirdağ Köprübaşı Tekira AVM önünde yapılan basın açıklamasına Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile birçok STK temsilcisi ve sendika üyesi işçiler de destek verirken ilk olarak DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB Tekirdağ Şubeler Platformu adına Tekirdağ Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı yaptı.

“Soma’da yaşanan kaza ve kader değil; katliam! Unutmayacağız, affetmeyeceğiz!” diyerek sözlerine başlayan Tekirdağ Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı açıklamasında “Yüreğimiz yanıyor! Türkiye işçi sınıfı Soma’da yitirdiği arkadaşlarının anısı önünde ayağa kalkıyor.  Soma’da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz olsun vicdanı olan, bir az olsun onuru olan herkes için bir milat olacaktır. Türkiye işçi sınıfının iş cinayetlerine, güvencesiz çalıştırmaya karşı sabrı kalmamıştır. Çünkü biz biliyoruz ki bu katliam “kaza” ile olmamıştır. Ve yine çok iyi biliyoruz ki, önceki cinayetlerde olduğu gibi işçi kardeşlerimizin ölümü kader değildir. Özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenler Soma’da yaşananların başlıca sorumlularıdır. Madende çalışan işçi sayısını bilmeyen iktidar sözcülerinin alelacele “işletmede her türlü önlem alınmıştı” diye açıklama yapması öfkemizi büyütmüştür.  Daha önceki cinayetlerin ardından “Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır” diyerek yeni katliamları meşrulaştıran hükümet üyelerine, Soma’da Başbakan da katılmıştır. 19’uncu yüzyıldan, 20’inci yüzyıl başından örnekler vererek zihniyetinin 150 yıl öncesinde kaldığını gösteren Başbakan’a  21. yüzyılda olduğumuzu hatırlatmayı bir borç biliriz. “Hedef 2023” diye yola çıkanların 1862’deki bir kazayı örnek göstererek “Bu işin fıtratında var” demesi ülkemizin içinde bulunduğu tabloyu gayet net özetlemektedir. Bu ülkenin 70 milyon insanı, teknoloji bu kadar gelişirken insana değil ölüme yatırım yapan bir anlayışı hak etmemektedir. “ açıklamasında bulundu.

DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB Tekirdağ Şubeler Platformu adına Tekirdağ Eğitim Sen Şube Başkanı Kamil Sarı’nın açıklamalarının ardından konuşan Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren ise “Bu facia bir iş kazası değil açıkça toplu cinayettir” diyerek sözlerine başlarken “12 yıllık AKP iktidarında tüm uyarılara, konuyla ilgili uzmanların tüm açıklamalarına rağmen gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmamış, gerekli yasal düzenlemeler ve etkin denetimler yapılmamıştır. Bu nedenle Soma’da yaşanan facianın sorumlusu başta siyasal iktidar olmak üzere işçi kanıyla servetlerini arttıran sermayedir. Açıkça yasalara aykırı bu durum sermayenin karını arttırırken bu karın bedelini işçiler kanıyla ödemektedir. Bu duruma ise AKP iktidarı sessiz kalarak onay vermektedir. Duruma millet adına TBMM el koymak, sorumluları ortaya çıkarmak, yaşanan faciada yaşamlarını yitiren işçilerimizin ailelerine gerekli desteğin verilmesini sağlamak ve bundan sonra iş cinayetlerinin işlenmesini önlemek için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak zorundadır.” değerlendirmesini yaptı.

Son olarak iki sendika ve platform temsilcisinin ardından eyleme bireysel olarak destek veren Türkiye Kamu Sen Tekirdağ Şube temsilcisi Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan ise yaptığı konuşmada; “Bu bir kaza değil faciadır. Bu facianın sorumlusu hükümettir. Bu facia özelleştirmeden dolayı oldu. Siz devlet malını özelleştirirken yandaşlara verdiniz. Pahalı ucuz demeden gözü kapalı verdiniz. Dediniz ki bizim adamımız olsun. Hükümet olarak olanlara hiçbir ses çıkarmadınız. Kadrolu işlerin hepsini çıkardınız. Taşeronları doldurdunuz tecrübeli işçileri yok ettiniz siz. Hiçbir tedbir alınmadığı gibi kriz de yönetilemedi. Böyle bir facia ile karşı karşıya kaldık. Türk milletinin başı sağ olsun. Madencilerimizin acılarını yüreğimizde hissediyoruz.” diye konuştu.

Basın açıklamalarının ardından oturma eylemi yapılırken “Kaza değil katliam. Yüreğimiz Soma’da” yazılı pankart ile pankartın yanına uzanmış maden işçisi eyleme damgasını vurdu.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: tekirdağ soma eylemi, tekirdağ sendika soma, soma eylemi tekirdağ, tekirdağ sendika eylemleri ,tekirdağdaki sendikalar, soma eylemi tekirdağ sendika,
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur