TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Tekirdağ’da STK’lar Türk Bayrağı için ayaklandı!
 

Tekirdağ’da STK’lar Türk Bayrağı için ayaklandı!

Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nda asılı bulunan Türk Bayrağı’nın PKK’lı teröristler tarafından gönderden indirilmesine Tekirdağ’daki sivil toplum kuruluşları birleşerek yanıt verdi.

12 Haziran 2014 Perşembe 18:52
Yazdır

Geçtiğimiz günlerde PKK’lı teröristler tarafından Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki 2. Hava Kuvveti Komutanlığı’nda asılı bulunan Türk Bayrağı’nın gönderden indirilmesine bir tepkide Tekirdağ’da ki Sivil Toplum kuruluşlarından geldi.

Türkiye Kamu Sen Tekirdağ Şubesi, Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şubesi ve Eğitim İş Sendikası Tekirdağ Şubesi’nin organizasyonunda Tuğlalı Park’ta gerçekleştirilen organizasyona Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, CHP Tekirdağ İl Başkanı Recep Palabıyık, MHP Tekirdağ İl Başkanı Enes Kaplan, CHP, MHP ve İP il ve ilçe yöneticileri, Türkiye Kamu Sen, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş Sendikası üyeleri Ülkü Ocakları üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İlk olarak Türkiye Kamu Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“BAYRAĞIN DÜŞMESİ MAĞLUBİYETLE EŞDEĞERDİR”

“Bayrak, bir milletin varlığının ve bağımsızlığının sembolü, tarihinin hatırasıdır. Bayrağın değeri, yapıldığı kumaşla değil, dalgalanması için ödenen bedelle ölçülür. Türk bayrağı dışında rengini, milletinin kanından almış başka bir bayrak yoktur. Askeri olarak bayrak ve sancağına hakaret edilmesine göz yummak, en büyük milli şerefsizlik olarak kabul edilmiş, tarihte bayrağa hakaret, padişaha ve devlete hakaret suçu ile ayni derecede tutulmuştur. Bayrağın kutsallığı, savaş meydanında en yüksek derecesini bulur, bayrağı yere düşürmemek için en yüksek rütbeli askerlerin dahi en küçük bir tereddüt göstermeden şehitliği göze aldıkları görülürdü. Zira bayrağın düşmesi, mağlubiyetle eş değerdir.

Biz, bayrak denince Ulubatlı Hasan’ı biliriz; kınalı kuzularımızı biliriz. Kurtuluş Savaşı’nda “Ölürsem kefenim olur” diyerek göğsünde bayrak taşıyan kahramanlarımızı hatırlarız. “Bayrak inmez, ezan dinmez” diye şehit olan yavrularımıza ağlarız.  Bu millet, tarihin var olduğu günden bugüne değin kendisini, varlığını ve bağımsızlığını sembolleştirdiği ve kutsal bildiği bayrağı dalgalansın diye sayısız şehit vermiş, kan dökmüştür. Siyasi iktidarın yıllardır “Analar ağlamasın” palavrasıyla devleti değersizleştirme; şehitlik, gazilik, bağımsızlık gibi kavramları milletimizin dimağından söküp atma, teröristle aleni, gizli pazarlık yapmak suretiyle, devletimizin varlığına kast edenlere itibar kazandırma politikası, sonunda bayrağımızın indirilmesi noktasına kadar gelmiştir.

“BAYRAK, REKLAM FİLMLERİYLE DEĞİL; KARARLILIKLA, SARSILMAZ BİR İRADEYLE KORUNUYOR”

Bu durum, AKP’nin iktidara geldiği dönemlerde dile getirdiği “sindire sindire” kabul ettirme stratejisinin,  terör örgütüne karşı mağlubiyeti kabul ettirme aşamasıdır. Kutsal Türk bayrağını dahi seçim malzemesi yaparak milli değerlerimiz üzerinden siyasi rant elde etme peşinde koşan AKP iktidarı, bugün bayrağımızın yerlere atılmasının tek müsebbibidir. Bugün gördük ki bayrak, reklam filmleriyle değil; kararlılıkla, sarsılmaz bir iradeyle korunuyor.  Bugün gördük ki, bayrağı yükseklerde tutmak için söz vermek değil can vermek gerekiyor.

Devletin bayrağı; azdırılan, semirtilen, şımartılan, sırtı sıvazlanan terörist çapulcuların ayaklanma provası ile vatanı korumakla görevli askeri birliğe girilerek indirilmiştir. Askeri gözetleme kulesi darmadağın edilmiştir. Açılım sürecinde gelinen noktada tek bir silahlı kuvvetler mensubu bu menfur saldırıya cevap verememiştir. Teröristler askeri birliğimizden zafer işaretleri ile inlerine dönerken, milletimizin yüreğine kan damlamıştır. Gelinen durumun şerefi Başbakan’a, bakanlarına, hükümetin ve iktidar partisinin tüm yöneticilerine, Genel Kurmay Başkanı’na, açılım düzeni içinde yer alan başta malum sendikacılar ve onların üyeleri ile olan biteni görmezden gelip iktidara güç ve kuvvet sağlamaya devam eden halkımıza aittir.

Rengini sayısız şehidimizin kanından alan, varlığımızın ve bağımsızlığımızın sembolü bayrağımıza yapılan bu saldırıyı lanetliyor, bu rezalete seyirci kalan tüm kişi, kurum ve kuruluşları kınıyorum.  ”

Türkiye Kamu Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan’ın ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan açıklamalarda bulunurken Gürkan açıklamasında şunları söyledi:

“BAŞBAKAN VE HÜKÜMET, DEĞİL BU SALDIRIYI ÖNLEMEK, BU SALDIRILARIN TEK NEDENİDİR”

“Kırmızı rengini şehitlerimizin kanından alan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil eden bayrağımıza Lice’de yapılan saldırı devletimize ve milletimize yapılmıştır. Göndere asılan bayrak bir askerin canı pahasına koruyacağı en büyük emanetidir. Emanete hıyanet ettirilmiştir.

Bu saldırıya karşı net tavır almak ve önlemek görevi başta Anayasamız gereği Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanına, sonra da yürütme görevini Anayasa’ya göre yerine getirmek yetki ve sorumluluğunu taşıyan Başbakan ve hükümet üyelerine aittir.

Bugün Başbakan ve hükümet, değil bu saldırıyı önlemek, bu saldırıların tek nedenidir. Çünkü 2011 genel seçimleri öncesinde başlayıp bugünlere kadar siyasi iktidarın inisiyatifi ile yürütülen “Yeni” Anayasa ve “Açılım” politikaları, demokrasinin gereği olmanın çok ötesinde, ABD-AKP-BDP-PKK-İmralı inisiyatifinin hayata geçirilmesine yöneliktir. Ve amacının vatanın bütünlüğünü bo9zmak olduğu bugün artık Türkiye halkı tarafından bilinmektedir.

12 yıllık siyasi iktidarın açılım politikaları bugün bayrağımızın indirildiği bir noktaya taşınmış bulunuyor. ABD ve AB’nin planlarında taşeronluk yapanların eninde sonunda ülkemize dayattıkları acı gerçek budur.

“BAŞBAKAN YARDIMCISI BU OLAYIN KENDİ POLİTİKALARINDAN KAYNAKLANDIĞINI İTİRAF ETMİŞTİR.”

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde ilk kez askeri kuvvetlerinin gözü önünde bayrağının indirilmesini seyretmiştir. Çadırdan bozma mahkemelerde PKK’lı teröristleri serbest bırakan, açılım adını verdiği bölünme senaryosunu eksiksiz oynayan siyasi iktidardır.

Emperyalizmin kuklası terör örgütü cesaretini iktidarın uygulamalarından almaktadır. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç bayrağının indirilmesini seyrettirilmeye zorlanan askerler için “Eğer hükümetin siyasi iradesine bağlılık olmasaydı cezası o anda verilebilirdi.” diyerek, asıl suçlunun iktidar olduğunu, bu eylemlerin kendi politikalarından kaynaklandığını itiraf etmişlerdir.

“ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN…”

İktidar, suçu yine ikinci, yine üçüncü kişilere yıkarak kendi suçlarını örtbas etme telaşına kapılmıştır. Biz bu oyunu 17 aralık sonrası uyguladığı mağduriyet söylemlerinde gördük. Aynı oyuna gelmeyeceğiz. Siyasi iktidar her ne sebeple olursa olsun ortaya çıkan bu sonuç nedeniyle baş sorumludur. Hemen, acilen, beklemeksizin istifa etmelidir.

Bu istifa kanunsuz suç sayılan “Pasifleştirme , sabırla seyrettirme” politikalarına alet olarak görevini ihmal veya kötüye kullanan tüm sivil –asker yöneticilerinin sorumluluğunu kaldırmayacağını da hatırlatmak isteriz. Bu ülkeyi Türk-Kürt-Alevi-Sünni diye ayrıştırıp, iç savaş çıkartmaya çalışanlar, 2 yıldır kitlesel beraberlik içinde yaşama” iradesine çarpacaklardır.

Bizler şartlar ne olursa olsun o mücadelenin önünde yer alacaktır. Bizler, “Tam bağımsız bir Türkiye’de şanlı bayrağımızı yeniden en yükseklerde dalgalandırmak” üzere mücadeleye devam edeceğiz. Söz veriyoruz.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Servet Gürkan’ın konuşmasının ardından Eğitim İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren’de yaptığı açıklama ile bu hain saldırıyı yapanları kınarken bir an önce sorumluların cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Konuşmalar sık sık sloganlarla kesilirken yağmur yağışına rağmen kalabalığın azlamk yerine daha da arttığı dikkat çekti.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: tekirdağ stk, tekirdağ türk bayrağı, tekirdağ bayrak yürüyüşü, tekirdağ bayrağına sahip çıktı, tekirdağ lice bayrak, tekirdağ eylemler
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur