TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Tekirdağlı yazar Mehmet Serez’in 39. eseri çıktı
 

Tekirdağlı yazar Mehmet Serez’in 39. eseri çıktı

Tekirdağlı araştırmacı yazar Mehmet Serez, “Tekirdağ Tarihi ve Coğrafyası Araştırmaları II Odalar ve Dernekler” isimli 39. eseri ile okuyucularının karşısına çıktı.

28 Mayıs 2014 Çarşamba 16:02
Yazdır

Tekirdağlı araştırmacı yazar Mehmet Serez, “Tekirdağ Tarihi ve Coğrafyası Araştırmaları II Odalar ve Dernekler” isimli 39. eseri ile okuyucularının karşısına çıktı.

2007 yılında yayınladığı “Tekirdağ Tarihi ve Coğrafyası” adlı kitabın devamı niteliğinde olan eserde Tekirdağlı araştırmacı yazar Mehmet Serez ilk eserde bahsetmediği konuları ele alırken, “2007’de yayınladığım Tekirdağ Tarihi ve Coğrafyası Eserini 2 cilt olarak basmayı düşünmüştüm. Fakat mali durumlardan dolayı ancak bir cildini yayınlamıştım. Bu kez Tekirdağ’ımızın Tarih ve Coğrafya eserinde bahsetmediğim konuları ele aldım.” açıklamasında bulundu.

Yeni eseri ile ilgili bilgiler vermeye devam eden deneyimli yazar Mehmet Serez; “Ceddimin Anadolu’dan Makedonya’ya geçişi ve mübadele ile geri dönüşünü anlattığım bu eserde Tekirdağ tarihinin noksanlarının bir kısmını yayınlarken yaşadığım devirlerin öncesi ile ilgili olayları yazdım. Tekirdağ ve çevresinin Osmanlı dönemi, cumhuriyet dönemi dahil, nüfus yapısını, Namık Kemal Üniversitesi’nin şaşırtıcı gelişmesini, ilk ve orta dereceli okullarımızı, sportif çalışmalar yapan ve turizm konusunda hizmet eden müzeler ve dernekleri, kütüphanelerini, evlenme törenlerini, hamamlar, tiyatro, milli oyun çalışmaları8, bahçeler, kollar, mesire mahalleleri, mezarlıkları, eski konakları, balıkçıları, deniz ve kiraz eğlenceleri, okula başlama törenleri, çarşımızdaki gelişmeleri, Tekirdağ’ın kültür, sağlık şehri olması için yapılan girişimleri, park ve bahçelerdeki faaliyetleri, limanlarımızda ve sahilde yapılan düzenlemeleri ele aldım.” şeklinde konuştu.

Son olarak eserde Tekirdağ adına neredeyse her şeyin olduğunun altını çizen Serez, “Eserimizde tarımdan sanayiye, sanayiden kültürel ve tıp alanına geçen Tekirdağımız ile ilgili yapılan çalışmalardan bahsedip eserimi Tekirdağ hakkında bilgisini arttırmak isteyen herkesin hizmetine sundum.” İfadelerini kullandı.

MEHMET SAİM SEREZ KİMDİR?

1929 yılında Tekirdağ'da doğdu. Namık Kemal İlk ve ortaokullarından sonra, İstanbul Haydarpaşa, Edirne liselerinde okudu.

Mehmet SEREZ 1946'da Tekirdağ Halkevi'nde ve Halkspor Kulubü'nde dernek çalışmalarına başladı. Tiyatro ve sportif konularda hizmet verdi. Yedek subaylığını Gelibolu'da yapan Serez,1950 yılından itibaren ticaretle uğraşmaya başladı. Tekirdağ Türk Ocağı, Halkspor, Kızılay, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Turizm Derneği Başkanlığı, Türk Kütüphaneciler Derneği Başkanlığı, Değirmenaltı Güzelleştirme Derneği, Namık Kemal İl Halk Kütüphanesi ve Müzesi'ni Kurma Derneği çalışmalarında başkan ve yönetici olarak çalışmalarına devam etti. Serez'in bu güne kadar 39 eseri yayınlandı.

MEHMET SEREZ'İN ESERLERİ VE YAZILARI:

l-Yavru Vatan Kıbrıs(1967) 2-Namık Kemal 3-Mehmet Akif Ersoy 4-Yahya Kemal 5-Mevlana Celaleddin-i Rumi 6-Mareşal Fevzi Çakmak 7-Ziya Gökalp 8-Kazım Karabekir 9-Atatürk Tekirdağ ve Trakya'da Milli Mücadele (1982) 10-Tarİhte Türk Macar Münasebetleri ve Rakoczi Ferenc ve Mikes Kelemen (1982 Yeni İnan) 11- Kahraman Maraş Kendini Kurtaran Şehir 12-Mehmet Şeref Aykut 13-Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Trakya 14-Tekirdağ PTT Tarihçesi 15-Tekirdağ Kızılay Tarihçesi 16-Tekirdağ'da Turizm Üzerine 17-Mimar Sinan'ın Trakya Eserleri 18-Atatürk ve Milli Mücadelede Tekirdağ 19-Mukaddes Topraklarda (1990) 20-Macaristan Yollarında 21-Tekirdağ ve Çevresi Vakfiyeleri (1993) 22-Tekİrdağ Yemekleri 23-Tekirdağ ve Çevresi Şehitlikleri (1993) 24-Tekirdağ ve Çevresi Mutfağı (1996) 25-Tekirdağlı Hüseyin Pehlivan Türk Güreşi 26-Kızılay ve Tekirdağ Kızılay Şubesi Faaliyetleri 27-Geçmişten Günümüze Tekirdağ ve Çevresi (M.Çevik'le birlikte) 28-Tekirdağlı Gazi Hasan Paşa 29-11. Rakoczi Ferenc ve Mikes Kelemen 30-Atatürk ve Milli Mücadelede Tekirdağ 31-Tekirdağ Namık Kemal Evi 2. Baskı 32-Tekirdağ ve Çevresi Halk Oyunları 33-Edirne Vilayeti Tekirdağ Salnameleri 34-11. Rakoczi Ferenc ve Mikes Kelemen (2001) 35-Tekirdağ'dan Balkanlara 36-Riyaz-ı Belde-i Edirne eserinde Tekfurdağ bölümü (Badi Ahmet Efendi) 37-Namık Kemal ve Hürriyet Gazetesi 38- Tekirdağ ve Çevresinde Mübadele 90. Yıl eseri, 39-Tekİrdağ Tarihi Araştırmaları Cİlt II. Odalar ve Dernekler

TEKRDAĞ CANLI HABER/Ahmet Gürakar

Anahtar Kelimeler: tekirdağ, tekirdağmehmet serez, mehmet serezin eserleri, mehmet serez yeni kitabı, mehmet serez 339. eser, mehmet serez kimdir
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur