TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 

“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Saray Güngörmez Ormanları’nda yapılmak istenen kuvarsit ocağına karşı eylem yapan Saraylılar’ın mücadelesine omuz verdi. Yüceer, “Trakya’da doğa katliamına hep birlikte mücadele ederek izin vermeyeceğiz” dedi.

22 Haziran 2014 Pazar 14:14
Yazdır

Tekirdağ Saray Güngörmez Mahallesi’nde Mayıs ayında ÇED süreci başlayan ve Istranca Ormanlarına yapılması planlanan kuvarsit ocağı için Firma ve Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkileri tarafından halkın katılım toplantısı düzenlemek istedi. Geçtiğimiz Mart ayında da Kuvarsitçilere izin vermeyen Saraylılar, firmanın temsilcileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini toplantının yapılacağı kahvehaneye sokmadı. Halkın kararlı duruşu karşısında geri adım atan yetkililer, toplantının yapılamadığına dair tutanak tutarak Güngörmez’den ayrıldı.

YÜCEER, OMUZ VERDİ

Saraylılar’ın protesto eylemine CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Belediye Meclis Üyeleri, STK Temsilcileri, Saray Doğayı Koruma Derneği, Saray Dayanışması ve vatandaşlar destek verdi.

ORMANLAR BİZİM YEDİRMEYİZ

Açtıkları pankartlar ve dövizlerle firma yetkilerini protesto eden vatandaşlar, sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Ormanına, suyuna, sağlığına sahip çık”, “Direne direne kazanacağız”, “Ormanlar bizim yedirmeyiz” ve “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları attılar.

TRAKYA’DA DOĞA KATLİAMINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Eyleme katılarak Güngörmez Halkı’nın mücadelesine omuz veren CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Mecliste Kuvarsit Ocaklarıyla ilgili soru önergesi vererek gündeme getirmiştim. Önümüzdeki günlerde meclis kürsüsünden bu süreci tekrar gündeme taşıyacağım. Ama burada önemli olan sizin mücadelenizdir. Sizler ormanlarına sahip çıktığınız sürece bu ormanlara kimse bir şey yapamaz. Trakya’da doğa katliamına hep birlikte mücadele ederek izin vermeyeceğiz” dedi.

Yüceer ve Belediye Başkanı Nazmi Çoban’la birlikte 22 kişinin imzası bulunan tutanakta şu ifadelere yer verildi:

“17.06.2014 tarihindeki Tekirdağ İli Saray İlçesi Güngörmez Mahallesinde gerçekleştirilmesi planlanan Özcan Çiftçi’ye ait 200704955 ruhsat numaralı Kuvarsit- Feldispat Ocağı ile ilgili olarak söz konusu faaliyet için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince ‘Hacetler Kıraathanesi-Hacetler Apartmanı karşısı Güngörmez’ adresinde saat 11.00’de Halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ mahalle halkının açılacak olan Kuvarsit – Feldispat Maden Ocağı’na karşı olması madenin açılması halinde doğa ve insan sağlığı açısından geri dönülmez zararlara yol açacağı, bölgenin geçim kaynağı olan mantarcılık, mandacılık ve arcılığı olumsuz etkileyeceği sebepleri ile toplantı gün, saat ve yerinde ruhsat sahibi firma ve yetkileri ve Tekirdağ İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerini hazır bulunmalarına karşın Halkın Katılımı Toplantısı’nın gerçekleştirilmediği birlikte imza altına alınmıştır.”

Güngörmez Halkı’nın protesto eylemi alkışlar, sloganlar ve türküler eşliğinde mücadele kararlılığı içinde sona erdi.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: kuvarsit ocağı tekirdağ, tekirdağ doğa katliamı, trakya doğa katliamı, trakya haberleri, tekirdağ haberleri, tekirdağ canlı haber
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur