TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
ZİÇEV Zihinsel engelli çocuklara meslek kazandırıyor
 

ZİÇEV Zihinsel engelli çocuklara meslek kazandırıyor

Zihinsel engelli bireyler, Trakya Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi’nin desteği ile ZİÇEV’in “Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim” adlı Seramik atölyesi projesi ile geleceğe iş garantisi ile bakacak.

28 Aralık 2013 Cumartesi 13:09
Yazdır

Tekirdağ’da 1991 yılında kurulan, amacı; zihinsel engelli bireyleri yetiştirmek, korumak ve topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak olan, tam gün grup eğitimi veren,  Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV)’in; Trakya Kalkınma Ajansının desteğiyle hazırlamış olduğu  “Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim” adlı Seramik atölyesi projesi ile 12 zihinsel engelli birey iş başı yapacak.

Bugünün ve gelecekteki zihinsel engelli birey ve ailelerine modern bir özel eğitim hizmeti sunan ZİÇEV, Trakya Kalkınma Ajansından almış olduğu destekle açmış olduğu  “Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim” adlı Seramik atölyesi ile iş yaşamının göz ardı edilen kesimi olan zihinsel engelli bireyleri iş yaşamına alıştırmaya devam ediyor.

Trakya Kalkınma Ajansı adına proje ile ilgili bilgi veren Birim başkanı Tuluğ Bayram, “Trakya Kalkınma Ajansının 2012-2013 yılı Sosyo-Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programının öncelikli amaçlarından birisi de, Özel İhtimam gerektiren grupların girişimciliğinin ve istihdamının arttırılması, toplumla bütünleşmelerinin sağlanmasıdır. Bu sebeple özel ihtimam gerektiren gruplar içerisinde yer alan zihinsel engelli bireylerin sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesinin arttırılmasına katkı sağlamak için hayata geçirilen ‘Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim’ adlı proje kapsamında ZİÇEV bünyesinde Seramik Atölyesi kuruldu.” İfadesini kullandı.

ZİÇEV’in, Tekirdağ Halk Eğitim Merkezi ile yeni yılda başlatacağı “Seramik  Atölyesi Kursu” ile özel ihtimam gerektiren gruplar içerisinde yer alan 12 Zihinsel engelli bireye, Seramik Biçimlendiriciliği konusunda 4 aylık bir eğitim verip, sertifika almaları ve meslek edinmeleri sağlanacak.

26 Aralık 2013 tarihinde Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı Tekirdağ Şubesi’nde gerçekleştirilen “Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim” adlı Seramik atölyesi projesinin açılış törenine ZİÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rukiye Güneş,  ZİÇEV Yönetim Kurulu Üyeleri, çalışanları, öğrencileri, velileri ve Trakya kalkınma Ajansı adına Birim Başkanı Tuluğ Bayram, Uzmanlar Cenap Püsküllü ve Merve Güneş katıldı.

“Engelimin Bilincindeyim, Üretimin İçindeyim” adlı Seramik atölyesi projesinin Tekirdağ’da  zihinsel engelli bireylerin iş ve istihdamı konusunda büyük bir eksikliği doldurmak için başlatıldığını belirten Rukiye Güneş, bugüne dek Tekirdağ’daki zihinsel engelli bireyler için İŞKUR’la  birlikte bir çok kurs açtıklarını belirterek, “Biz zihinsel engelli çocuk sahibi anne-babalar için hayattaki en büyük mutluluk, onları üretimin içinde aktif bir şekilde görmektir. Bu yüzden geleceğin zihinsel engelli işçilerini yetiştirebilmek ve onların hayallerini ortak olmak için çıktığımız bu ulvi yolda bize bu desteği sağlayan başta Trakya Kalkınma Ajansına, İl Özel İdaresine, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Açılışta söz alan ZİÇEV Özel Makbule Ölçen Özel Eğitim ve Reh. Merkezi Müdürü ve Proje Koordinatörü Yaşar Güneş ise zihinsel engelli çocukların hayalleri doğrultusunda ve Trakya Kalkınma Ajansının değerli katkıları ile gerçekleştiğinin altını çizerken “Projemiz ile zihinsel engelli bireylere bir işte çalışabilecek zaruri becerileri kazandırarak, bilgi, beceri ve yeteneklerini arttırarak daha iyi şartlarda ve nitelikli pozisyonlarda istihdam edilebilme imkanlarını arttırabilmesi için, Seramik Biçimlendiriciliği konusunda 4 aylık bir eğitim verip, sertifika almaları ve meslek edinmeleri sağlanacaktır.  Böylelikle de zihinsel engelli bireylerin toplumla bütünleşmelerine katkı sağlanmış olacaktır. Projemiz 30 Nisan 2014 tarihine kadar ZİÇEV bünyesinde açık olacak. Bu süre zarfında zihinsel engelli bireylerin alın terleriyle yapmış oldukları seramik ürünleri (özel tabaklar, kaseler, karolar, vazolar, şekerlikler, kupalar, magnetler, nihaleler, terlikler, kaftanlar, küp ve şişeler vb.) kurs bitiminde sergi açılarak halkımızın beğenisine sunulacaktır. Sergimize tüm halkımız davetlidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından ZİÇEV binası ve oyun, iş ve eğitim alanları gezilirken fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.

Öte yandan toplam 51 bin 442 TL bütçesi olan projenin %83’ini oluşturan 42 bin 789 TL’lik kısmını Trakya Kalkınma Ajansı’nın karşıladığı öğrenilirken geri kalan %17’lik bütçe olan 8 bin 652 TL’lik kısmı ise İl özel İdare’nin karşıladığı açıklandı.

TEKİRDAĞ CANLI HABER

Anahtar Kelimeler: ziçev, ziçev tekirdağ, ziçev trakya kalkınma ajansı, zihinsel engelli meslek, tekirdağ ziçev, tekirdağ zihinsel engelliler ziçev
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur