TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Zeynep Demiralp - Mavi Kapı
 

İÇİMİZDE NELER OLUYOR? -3

Zeynep Demiralp - Mavi Kapı

20 Ocak 2014 Pazartesi 11:50
Yazdır

-3-

Mükemmeliyetçi olmak da, iyi şeyler istemek her şeyi çözmüyordu. Alacakaranlık düşüncelerime güneş gibi bir yanıt geldi:  Mükemmeliyetçi olabilirsin, fakat mükemmel diye bir şey yoktur. Onun en yakınına geldiğini hissetsen dahi bir sebeple senden uzaklaşır. Hayatta her şeyi kontrolün altına alamazsın. Bu dünyada yalnız sen yaşamıyorsun. Olumsuzluklar, terslikler,  kararsızlıklar, yanlışlıklar hep olacak. Bunların tersi de olacak. Ve hepsi de aynı anda karşına çıkabilecek. Bunun için sakın üzülme, öfke duyma. Mühim olan daima daha iyisini olmaya çalışmak, bu çabayı severek sürdürmektir.  Garip bir şekilde bunu bilmeden yaptığımı, yani mücadeleden kaçmayan bir insan olduğumu, içimdeki ses teyit edince gülümsemeye başladım. Huzursuzluklarımdan arınmaya başlıyordum.

Tanrım, eksikliklerimin yanında fazlam bile vardı! Bu da bir çeşit aksayan yandı. Dengeyi bozan bir şeydi. Kendi üzerime düşen sorumluluklardan kaçmak şöyle dursun, başkalarının sorumluluklarını da üstleniyordum. Bunu hep yapıyordum. Bu, bir insan için çok fazlaydı ve anlamam uzun zaman alacaktı. İyi bir şey sanarak bu fazlalığa sarılıp kalmaktan kendimi alamıyordum. Bırak git desem belki gidecek, kendimle öyle bütünleştirmişim ki, hani neredeyse canım çıksa huyum çıkmayacak gibisinden. Neyse ki bu zorluğun da iyi bir yanı vardı: Tespit ettiğim fazlayı, eksikleri tamamlamakta kullanabilir, faydaya çevirebilirdim.

Zamanla çoklu sorunları iki soruya indirgemeyi başardım: Neden bunca yanlışlık? Benim öfkem neye?

Üst üste gelen cevaplar,  kendimle ilgili bilgilerimi doğruluyordu. Kişilerle değil, düzenle sorunum olduğunu, herkes için mutlu bir hayat istediğimi ortaya çıkarıyordu. İki konuyu sorgular gözükmekle beraber, bunları kapsayan pek çok şeyi de aynı anda sorgulamam gerekecekti. Tam da bana göreydi. Buna dünden meraklıydım. Sorgula ve yanıtla… tabi sorulara her zaman yanıt almam, istediğim kadar kolay olmayacaktı. Bunu da o zamandan bilmiyordum. Yaşayarak öğrendim. Asıl önemli olanın kesin yanıtlara ulaşmak değil, bu yolda, yani gerçeğin peşinden giderken yürütülen mücadele olduğunu anladığımdan beri, hayatım daha kolaylaştı, konforlu hale geldi. Bunu günbegün fark ediyordum. Kişiliğim oturdukça, bu mücadele bana daha çok yakışmaya başlamıştı. İçimdeki kendime bakıp, “seni anlıyorum kız” dercesine göz kırpmak kadar keyiflisi var mıdır bilmiyorum. Buradan kendime değil, hayata ve insanı anlamaya, anladıkça daha da sevmeye hayranlık duyduğumu çıkarmanızı dilerim.

“Peki neden öyleyse kendine bu merak?”  diye sormak isteyenler olursa diye, onun cevabı da hazır:

Öncelikle kendi gerçeğimi bilmezsem, diğer gerçeklerin bir önemi yok da ondan.

Aynı anda bir ayak ileri, diğeri geri gidemeyeceğine göre, denge yoksa hayat yoktur. İçsel denge yoksa, boşlukta sallanır dururuz. Mutlaka birilerine özenmeye ihtiyaç duyanları, hem anlıyor, hem de anlamıyorum. İçinize baktığınız takdirde, sizi mutlu edecek her şeyin sizde olduğunu artan bir mutlulukla idrak etmeniz hepimiz için ne güzel olurdu.

TEKİRDAĞ CANLI HABER/ Zeynep Demiralp

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur