TEKİRDAĞ CANLI HABER
Son Dakika
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor! “Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz” Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
Tekirdağ, Değirmenaltı katilini arıyor!
 
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
“Trakya’da doğa katliamına izin vermeyeceğiz”
 
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
Deniz manzaralı sanayi bölgesi masaya yatırıldı
 
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Altınova sahili yürüyüş yolunun yapımı sürüyor
Ahmet Gürakar
 

Nerede bu Süleymanpaşa?

Ahmet Gürakar

ahhmets@gmail.com
21 Mart 2014 Cuma 12:24
Yazdır

Tekirdağ artık büyükşehir oldu ve il merkezi olarak geçen 180 bin nüfusa sahip yerin adı ise Süleymanpaşa ilçesi olarak değiştirildi hepinizin bildiği gibi..

Yanlış oldu sanırım.

Hepinizin bildiği hatta çoğunuzun bile bildiği dememek lazım.

Ne kadarımız birkaç gün sonra oy kullanacağımız, Süleymanpaşa Belediye Başkanı’nı seçeceğimiz yerin neresi olduğunu biliyor?

İşte son 1 haftada gezerken duyduğum ve sorduğum birkaç Süleymanpaşa’nın neresi olduğuna dair fikirler.

SÜLEYMANPAŞA NERESİ?

Tekirdağ Valiliği önünde oturan yaşlı bir amca: “Süleymanpaşa burada yeni bir mahalle açıyorlar orası”

Tuğlalı Park’ta yaptığı el işinin satışını yapan bir bayan: “Tekirdağ Büyükşehir olduğu için Tekirdağ’ın köylerinin hepsini Süleymanpaşa olarak birleştirdiler.”

Özel Halk Otobüsünde bir sohbet: A kişisi: “Süleymanpaşa, Süleymanpaşa ilkokulunun olduğu yerdeki birkaç caddeyi içine alan yer olacakmış” B kişisi: “Olur mu canım Süleymanpaşa yeni ilçe yaptılar ya Çorlu tarafında. Orasının adı o”

Süleymanpaşa Kaymakamlığı önü 45-50 yaşlarında bir bey: “Süleymanpaşa eski bir padişah yardımcısıymış galiba. Tekirdağlıymış. Onun için bir çok yere adı verildi şimdi. Güzel bir uygulama”

Köprübaşı’nda bir nakliyeci: “Hürriyet mahallesinin o taraf. Zenginlerin oturdukları yerin adını değiştirdiler.”

Perşembe pazarında bir pazarcı: “Ben merkezde oturmuyorum bilmiyorum neresi.” Siz nerelisiniz? “Uçmakdere”

Tekirdağ Belediyesi önü bankamatikte sıra bekleyen iki kişinin sohbeti: A kişisi: “Biz şimdi kaç oy kullanacağız?” B kişisi “2 oy kullanacağız. biri encümen diğeri başkan için.” diyaloğa dayanıp dahil olarak sorduğum “Süleymanpaşa için oy kullanmayacak mısınız?” sorusuna aldığım yanıt: “Doğru bir de muhtarlar için de oy atacağız”

Bunlar sadece 1 hafta içinde kulak misafiri olduğum ya da merakımı gidermek adına sorduğum kişilerden aldığım olumsuz örnekler.

Tabiki de Süleymanpaşa ilçesinin artık neresi olduğunu bilen örneklerle de karşılaştım. Siz belkide çok da iyi biliyorsunuz. Ancak belirtmek istediğim nokta Süleymanpaşa’nın ne olduğunu bilen de bilmeyende oy kullanacak birkaç gün sonra.

Kimisi gerçekten belediye başkanını seçmek için atacak oyunu, kimisi siyasi görüşüne göre. kimisi ise yanlış bildiği doğrular üzerine basacak mühür.

“Çorlu’da kurulan yeni ilçe beni ilgilendirmez”  ya da “Zenginlerin oturduğu yeri kimin yönettiği umurumda değil” diyecek belki de kullanmayacak oyunu.

Tavsiyemdir siyasilere/yetkililere;

“Onu yapacağız -bunu yapacağız” dan önce siz Süleymanpaşa’nın neresi olduğunu baştan bir anlatın vatandaşlara ki önce bilsin herkes nerede ne için oy atacağını..

Bu arada örnekler ile ilgili kafasında soru işareti olan varsa çıkıp gidip sorsun hiç tanımadığı insanlara. Eminim benim aldığım yanıtları geride bırakacak yanıtlar duyacaklardır..

Saygılarımla..

TEKİRDAĞ CANLI HABER/ Ahmet Gürakar

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Fotogaleri
Yazarlar
Çok Okunanlar
Sayısal Loto

Tarihli Çekiliş Sonucu
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
sanalbasin.com üyesidir
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden KESİNLİKLE kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur